menu
QAmmunity.org
Questions by Jad
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Jad
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jad
Filter
User Jad
Recent activity
All questions
All answers
Find the unit rate for each, then tell which is the least expensive brand. Bugsy-B: $9.99 for 64 ounces, How many dollars per ounce? Tazi-D: $2.25 for 16 ounces, how many dollars per ounce?
asked
Aug 14, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
57.8k
views
The themes I chose are repression, war, totalitarianism, and language. How might these themes be relevant to us to study today?
asked
Apr 10, 2024
English
high-school
2
answers
0
votes
87.5k
views
Convert 2678 cm into feet
asked
Dec 20, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
220k
views
The figure shows the height, h, of a thrown ballas a function of time. Height is measured in feetand time is measured in seconds. How long willit take for the ball to return to the ground?4030Height in
asked
Dec 3, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
141k
views
3y + 6 = 4 - 7y solve for y and show steps!
asked
Jul 9, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
170k
views
What does the court symbolize in the crucible? Use evidence from the test to support your answer.
asked
Jun 6, 2023
English
high-school
1
answer
3
votes
79.6k
views
A b. What causes turbines to rotate in a hydroelectric power plant? (1 mark)
asked
Jan 4, 2023
Social Studies
college
1
answer
8
votes
79.7k
views
Why was that a problem with Voltaire?
asked
Dec 1, 2022
History
high-school
1
answer
1
vote
114k
views
What makes you happy when attending a Physical Education class? What is your mood when you are in Physical Education class
asked
Nov 28, 2022
Health
high-school
1
answer
24
votes
112k
views
Please help, on question 8 and 9, note that, a= 2, b= 3, and c=4. *Algebra question*
asked
Nov 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
207k
views
14) You have an aqueous, dilute solution of a nonvolatile nonelectrolyte. Assuming that the solution is ideal choose the following statement(s) that are true. (Select all that apply) The addition of more
asked
Nov 11, 2022
Chemistry
college
1
answer
2
votes
208k
views
Regina wrote an integer The opposite of her integer is -18
asked
Nov 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
50.3k
views
The five components of health-related fitness include __________.
asked
Jul 26, 2022
Health
high-school
2
answers
0
votes
18.0k
views
This graph shows US revenue and expenditures between 1980 and 2010. A graph shows the U S Government and Expenditures from 1980 to 2010. The money spent and money received generally follow the same trend,
asked
May 6, 2022
History
high-school
2
answers
0
votes
157k
views
Many people, especially students, like to work at UPS because the hours are ?
asked
Feb 26, 2022
English
college
1
answer
3
votes
38.9k
views
Why children are consumers?
asked
Jan 21, 2022
English
college
1
answer
1
vote
230k
views
Name an organ that made up of smooth muscles.
asked
Dec 24, 2021
Biology
college
2
answers
1
vote
216k
views
Sara and Katie are baking pies for a holiday party. Sara is making twice as many pies as Katie. Together, they are making 12 pies. How many pies did each girl make?
asked
Nov 13, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
54.7k
views
I only got two so far...
asked
Oct 23, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
127k
views
1L of bleach has a mass of 1,100 grams, 7.25% of the mass of bleach is NaClO, 1 mol of NaClO has a mass of 74.44 grams. What is the molarity (mol/L) of NaClO in the bleach? A.0.097 B.0.93 C. 1.07 D.79.
asked
Oct 8, 2021
Chemistry
college
1
answer
1
vote
25.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org