menu
Qammunity.org
Answers by Itanex
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Itanex
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Itanex
Filter
User Itanex
Recent activity
All questions
All answers
Help me please ..................
answered
Mar 19, 2022
Spanish
college
1
vote
234k
views
To organize this text, the author divides it into sections with subheadings. What does the author list in the section with the subheading "Why Do We Feel This Way?"
answered
Mar 8, 2022
Social Studies
high-school
14
votes
219k
views
How do I simply the following equation? (c^2/b + cb) /a Please give an in-depth explanation, I didn’t understand the explanation my teacher gave me. Thank you!!
answered
Dec 20, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
153k
views
What type of transformation occurred in the graph for g(x)? A.)Vertical stretch B.)Vertical shrink C.)Translation up D.)Translation down
answered
Dec 17, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
219k
views
What does this graph represent?
answered
Oct 23, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
127k
views
*ANSWER PLS N TY!!* What is the area of this unknown figure?
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
16.5k
views
What the geometric mean between 12 and 18
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
231k
views
40 POINTS PLS HELP The total cost after sales tax to fix Azar’s computer is represented by the expression 0.08 (55h) + 55h, where h represents the number of hours it takes to fix Azar’s computer.
answered
Jul 1, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
213k
views
Hurry Please, I really need help. Its due today!! A 20 ounce box of cornflakes costs $4.59 so its $.19 per ounce A 32 ounce box of cornflakes costs $5.89 so its $0.16 per ounce Which is the better buy?
answered
May 10, 2021
SAT
college
4
votes
103k
views
Carmen received a paycheck of $350 for 40 hours of work find the unit rate answer asap
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
230k
views
What are the three components of the FITT acronym associated with overload and progression? A frequency, intensity, and type B. time, frequency, and intensity fitness, intensity, and time D. type, intensity,
answered
Feb 16, 2021
Health
middle-school
1
vote
32.7k
views
How much would a 75kg man weigh due to the effect of gravity
answered
Dec 17, 2020
Physics
middle-school
4
votes
112k
views
Simplify the expression csc0/cot0 (picture provided)
answered
Nov 24, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
40.1k
views
Help me please i need help read carefully and answer right plz and show proof or evidence
answered
Sep 12, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
68.6k
views
4/18+2/9 please show :)
answered
Mar 23, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
214k
views
A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $3.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth. A. 1.81 B. 1.80 C. 1.72 D. .27
answered
Feb 20, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
12.2k
views
Help me plz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
answered
Dec 26, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
45.7k
views
A box is 2 feet wide. if one notepad is 2 inches wide, how many notepads can fit in the box?
answered
Jul 10, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
220k
views
Please help meee thanks
answered
Apr 20, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
233k
views
What are consequences of having a low cardiac output? how will other body systems be affected?
answered
Mar 27, 2019
Biology
high-school
3
votes
89.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org