menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Hurry Please, I really need help. Its due today!! A 20 ounce box of cornflakes costs $4.59 so its $.19 per ounce A 32 ounce box of cornflakes costs $5.89 so its $0.16 per ounce Which is the better buy?
asked
May 5, 2021
103k
views
5
votes
Hurry Please, I really need help. Its due today!!
A 20 ounce box of cornflakes costs $4.59 so its $.19 per ounce
A 32 ounce box of cornflakes costs $5.89 so its $0.16 per ounce
Which is the better buy?
SAT
college
Venir
asked
by
Venir
6.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The 32 ounce box because it’s cheaper per ounce
Itanex
answered
May 10, 2021
by
Itanex
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.8m
answers
Other Questions
What negative impact might a major storm have on a barrier island?
A die is rolled. the set of equally likely outcomes is {1,2,3,4,5,6}. find the probability of getting a 6.
What happens after the Penn Foster online course? HELLLLLPPPPP
How do sliding wheels on snow or ice affect a drivers ability to control the vehicle
If you had a microscope what kinds of things would you like to look at?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org