menu
QAmmunity.org
Questions by Iska
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Iska
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Iska
Filter
User Iska
Recent activity
All questions
All answers
What should be changed to make the following sentence true? Using time and motion studies, Lillian and Frank Gilbreth tried to make workers more efficient by reducing the number of people required to perform
asked
Nov 21, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
165k
views
6. What does Norio Suzuki's goal for his travels tell you about Onoda?
asked
Nov 11, 2024
History
high-school
1
answer
0
votes
185k
views
When is social loafing common based on the person/task/group?
asked
Nov 2, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
223k
views
The Appalachian mountains which extended from Canada to Alabama were much taller in the past tan they are today the process most responsible for the decrease in the height of the mountain is
asked
Apr 11, 2024
Biology
high-school
1
answer
2
votes
91.9k
views
Group 1 metals form compounds with group 17 nonmetals. How would you explain this form of bonding to another student???
asked
Mar 14, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
65.7k
views
"Well, in that case you behaved in a disgusting way," Digory rebuked him. -Repugnant! He exclaimed with a puzzled expression. Well, I get it. Do you want Say that children should keep their promises."
asked
Nov 27, 2023
English
middle-school
2
answers
5
votes
232k
views
Please help me as quickly as possible.
asked
Jul 20, 2023
Physics
high-school
1
answer
5
votes
183k
views
1) Choose all of the statements that accurately describe comparative advantage. A) It indicates that trading is not mutually beneficial for two countries. B) It indicates that trading goods are mutually
asked
May 12, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
17
votes
96.6k
views
Admission to the county fair is $15, and each ride ticket costs $1.75. Write an expression to describe the total cost of 8 rides.
asked
Mar 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
12
votes
201k
views
Someone pls help me I will make you brain Answer both pls
asked
Dec 15, 2022
History
high-school
2
answers
0
votes
19.3k
views
A uniform metre rule of mass 100g balance the 40cm mark when a mass x is placed at the 20cm mark what is the value of x
asked
Oct 5, 2022
Physics
college
1
answer
4
votes
144k
views
In 20 words or fewer, describe one policy you would institute to help you rule over the world’s largest empire.
asked
Jul 17, 2022
History
college
1
answer
4
votes
208k
views
Share £160 in the ratio 1:9
asked
Apr 13, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
24
votes
42.3k
views
What normally falls under general education requirements at a college
asked
Apr 13, 2022
SAT
high-school
1
answer
0
votes
14.5k
views
Nelson can do 105 sit-ups in 3 minutes; what is the unit rate? In other words, how many sit-ups can he do in 1 minute? At this rate, how many sit-ups would Nelson be able to do in 5 minutes?
asked
Apr 12, 2022
Mathematics
college
2
answers
5
votes
176k
views
Please help I need to turn it in
asked
Mar 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
23
votes
134k
views
1. A speaker can use demographic and dispositional audience analysis to
asked
Nov 27, 2021
English
middle-school
1
answer
1
vote
161k
views
Events during the 2013 Santa Maria eruption
asked
Jun 28, 2021
Geography
high-school
1
answer
0
votes
215k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $49.14. What is the unit price of the pairs of gloves
asked
Jun 8, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
113k
views
What is photopollution?
asked
May 19, 2021
Biology
high-school
1
answer
4
votes
208k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org