menu
QAmmunity.org
Answers by Isaac Sutherland
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Isaac Sutherland
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Isaac Sutherland
Filter
User Isaac Sutherland
Recent activity
All questions
All answers
A rectangular pool is 25 meters long and 10 meters wide. What is the perimeter of the pool?
answered
Dec 6, 2023
Mathematics
college
9
votes
16.0k
views
5) find the mean of the following sets of numbers, 7, 3, 5, 2,9,10
answered
Sep 25, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
166k
views
Can you use a food processor to grind coffee beans
answered
Jan 8, 2023
Social Studies
high-school
0
votes
27.4k
views
A train travels 500 miles In 8 hours. Assuming that the train continues to travel at a constant rate, write an equation that represents this situation. Y= 8x Y= 125/2 y= 2/ 125 y= 500х
answered
Jan 3, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
82.4k
views
Apply your knowledge of atomic theory to determine The number of protons contained in a neutral Adam of palladium that has 46 electrons
answered
Sep 20, 2022
Chemistry
college
6
votes
224k
views
Peter weighs 105 kg. He wants to lose 500 g per week. How many weeks will it take for him to have a mass of 90 kg?
answered
Sep 14, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
11.1k
views
If x and y vary inversely and x = 1 when y = 11, find x when y = 5.5.
answered
Aug 31, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
14.9k
views
Cari compró 4 remeras una Pollera y una campera por La campera pagó $2460. La pollera costaba la tercera parte de lo que costaba La campera y cada remera la mitad de lo que costaba la pollera ¿cuánto gastó
answered
Aug 27, 2022
Mathematics
high-school
14
votes
215k
views
Which of the following terms BEST summarizes US foreign policy from 1939 until the present? A. expansionism B. isolationism C. internationalism D. imperialism Please select the best answer from the choices
answered
Jul 8, 2022
History
high-school
4
votes
190k
views
A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?
answered
Mar 23, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
9.6k
views
2.5 cm in the ratio of 1:500000
answered
Mar 10, 2022
Mathematics
college
2
votes
32.1k
views
Which of the following statements about the causes of the violence in Nigeria is false? A. Corruption in the democratic government has created problems that have resulted in violence. B. Despite being
answered
Oct 20, 2021
Geography
high-school
1
vote
105k
views
Which one do i pick?
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
133k
views
An object wants to maintain its state of motion because it has mass. True or false
answered
Aug 29, 2021
Physics
high-school
4
votes
128k
views
I need help plzzzzzz
answered
Aug 8, 2021
Mathematics
college
7
votes
230k
views
What volume of oxygen gas is produced at stp by decomposing 6.0 moles of potassium chlorate?
answered
Jun 15, 2021
Chemistry
high-school
3
votes
55.0k
views
Taxes on the property Buyer Alan is purchasing are $3,200 due on December 31. If the closing is set for October 15, using the 365-day method, how much of the taxes will be credited to the buyer? (Assume
answered
Mar 22, 2021
Business
high-school
3
votes
37.8k
views
Activity Fish are sensitive to many environmental variables: dissolved oxygen, light, temperature, pH, clarity of water, food supply, presence of predators, etc. Fish will be attracted to different locations
answered
Feb 7, 2021
Biology
college
1
vote
174k
views
A summary of st Vincent de Paul please xx
answered
Feb 2, 2021
Social Studies
middle-school
2
votes
102k
views
Suppose that a cell phone monthly rate plan costs the user 5 cents per minute beyond a fixed monthly fee of $20. This implies that the relationship between monthly cost and monthly number of minutes is
answered
Jan 25, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
143k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org