menu
QAmmunity.org
Recent activity by Iluwatar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Iluwatar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Iluwatar
Filter
User Iluwatar
Recent activity
All questions
All answers
What is the energy of an electromagnetic wave that has a wavelength of 7.0 x 10-12 m? Use the equation E= hc where hc = 1.99 × 10-25 J-m. OA. 2.8 × 10-14 J OB. 1.4 x 10-36 J OC. 9.0 x 10-37 J OD. 7.2 x
answered
Jan 1, 2024
Physics
high-school
1
answer
142k
views
How do you take 3 1/2 and 2 + 4 1/2 and turn it to 7/2 (2+9/2)
answered
Dec 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
49.8k
views
Estimate 10 12 − 3 8 using benchmark values. Your equation must show the estimate for each fraction and for the solution.
asked
Nov 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
85.0k
views
Which expression is equivalent to (3x^5+ 8x^3) – (7x^2 - 6x^3)?3x^5 +14x^3 – 7x^23x^5+ 2x^3 – 7x^2- 4x^5+ 14x^3- 4x^3 + 14
answered
Sep 16, 2023
Mathematics
college
1
answer
231k
views
Which number line shows the correct solution to 4y - 82-20 ? H 4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 HHH O > & -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 HH H -4 -3 -2 -1 0 1 1 2 3 4 5 H → -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
asked
Jun 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
43.3k
views
The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $5000 to rent trucks, and it will cost an additional $200 for each ton of sugar transported. Let C represent the total cost
answered
Apr 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
94.4k
views
Perfect Punctuation Rewrite the paragraph, adding commas, periods and capital letters where needed. our solar system includes the sun and all the planets moons dwarf planets and asteroids that orbit around
answered
Mar 13, 2023
English
college
1
answer
188k
views
How has the new potato GMO been used to solve the problem of feeding the changing population?
answered
Feb 22, 2023
Biology
middle-school
2
answers
9.1k
views
A package of 6 of insulated gloves costs $52.14. What is the unit price of the pairs of gloves?
answered
Feb 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
172k
views
In 37.2 the ones place and the tenths place is separ ated by a what?
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
27.7k
views
How is the New Testament in the Holy Bible a reliable source of evidence for understanding the events in the life of Jesus of Nazareth? Please help please
answered
Nov 29, 2022
History
high-school
1
answer
145k
views
If tan theta = 7/2 and 0
answered
Oct 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
109k
views
Solve these 3 questions 1: 19−4c=17 2: 1.1x+1.2x−5.4=−10 3:The cost C (in dollars) of making n watches is represented by C=15n+85. How many watches are made when the cost is $385?
asked
Oct 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
187k
views
PLZ HELP ILL GIVE BRAINLESS
asked
Oct 6, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
216k
views
Help please! What are the matches?
answered
Sep 22, 2022
Mathematics
college
2
answers
132k
views
Which of the following statements about the 3-x-3 writing process is most accurate?
answered
Aug 30, 2022
SAT
high-school
1
answer
48.9k
views
It takes 5 builders, 18 hours to build a wall. How many minutes would it take 8 builders?
answered
Jul 29, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
106k
views
The volume of a cylinder is 8,685.9 cubic ft, it has a diameter of 19.2 ft, find the height of the cylinder. Round to the nearest tenth.
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
79.2k
views
In the picture below write the principles of photograpy that over being used
asked
Jul 17, 2022
Arts
college
1
answer
153k
views
Which statement about Saudi Arabia's economy is TRUE?
asked
Jun 2, 2022
History
high-school
1
answer
204k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org