menu
QAmmunity.org
Answers by Iautomation
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Iautomation
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Iautomation
Filter
User Iautomation
Recent activity
All questions
All answers
HURRY An angle measures 47°. What are the measures of the angle’s complement and supplement? A. complement, 43°; supplement, 133° B. complement, 133°; supplement, 43° C. complement, 53°; supplement, 143°
answered
Apr 16, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
22.5k
views
Which word best describes Thomas Paine's tone in "the crisis, no1
answered
Mar 16, 2022
English
college
0
votes
218k
views
Why is population education included in school education? Explain.
answered
Mar 14, 2022
Health
high-school
2
votes
208k
views
So.... there is this "bot" that been annoying ppl... their name is, "huyvan079" apparently a 3rd grader playing a horrible prank...
answered
Jan 18, 2022
Arts
high-school
6
votes
118k
views
Simplify (1-x-x^2)(1-x^3)
answered
Jan 10, 2022
Mathematics
college
4
votes
121k
views
Which of the following Latin roots means "to know"? O A. Cog B. Ced O C. Cid O D. Capit
answered
Dec 17, 2021
English
college
2
votes
116k
views
What was the Sugar Tax and how did the colonist feel?
answered
Nov 22, 2021
History
high-school
1
vote
106
views
The byzantine empire became a regional center of trade because a: it attacked kingdoms that refused to trade with it b: it produced the worlds most valuable artworks c: it had cultural ties with wealthy
answered
Nov 8, 2021
History
middle-school
6
votes
140k
views
X2 - 10xy + 3y + y2 - 1
answered
Oct 16, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
199k
views
A twelve pack of Orange Crush is priced at $3.00. What is the unit rate or the price per soda?
answered
Oct 9, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
122k
views
Use the pictures to complete the sentence using the correct preposition. La silla del salvavidas (lifeguard) está el salvavidas y la arena
answered
Oct 3, 2021
Spanish
middle-school
1
vote
205k
views
What is simplified expression for the expression below
answered
Sep 13, 2021
Mathematics
college
4
votes
164k
views
Which expressions are equivalent to 64!? Check all that apply. 4 3 3 4 8 2 2 8 6 2 2 6 multi choice
answered
Aug 10, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
181k
views
Fencing costs $13.55 per foot. Jenny buys 15.25 feet of fencing. How much did Jenny spend for fencing?
answered
Jul 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
15.0k
views
Explain how processes of economic and political globalization both support and limit each other (e.g. how economic globalization weakens the economic role of the nation-state)
answered
Jun 17, 2021
Geography
high-school
2
votes
195k
views
Where’s does grandpa assumed Matties mother is? In Fever 1793
answered
May 24, 2021
English
college
6
votes
154k
views
Suppose the market for loanable funds is in equilibrium. what would happen in the market for loanable funds other things the same, if the congress and president increased the maximum contribution limits
answered
May 17, 2021
Business
high-school
1
vote
174k
views
Building work costs £8500 + VAT. VAT is 20% Work out the total cost?
answered
Mar 11, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
39.1k
views
Gravity is an ___________________________ force that pulls objects together.
answered
Feb 28, 2021
Physics
middle-school
5
votes
218k
views
Suppose that X is a subset of Y. Let p be the proposition ‘x is an element ofX’ and let q be the proposition ‘x is an element of Y’. Write down apropositional term which represents the statement ‘x is
answered
Feb 23, 2021
Mathematics
college
3
votes
134k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org