menu
QAmmunity.org
Answers by Ian
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ian
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ian
Filter
User Ian
Recent activity
All questions
All answers
According to Hubble’s data, how fast, in meters per second, is galaxy Q moving away from Earth?
answered
Nov 7, 2024
Geography
high-school
4
votes
179k
views
When you perform a weld correctly, the section where the weld is made will be what?
answered
Oct 17, 2024
Engineering
college
3
votes
4.0k
views
Can someone help me fast!?!? Trying to get better at doing word problems like this is would help a lot. A baker plans to sell $560 of baked goods online each week. This week, she is within $42 of her goal.
answered
Mar 19, 2024
Mathematics
high-school
6
votes
45.9k
views
Harry Harlow's research with macaque monkeys raised with surrogate mothers led him to conclude that ______. a) Social isolation is beneficial for cognitive development b) Contact comfort is more important
answered
Mar 11, 2024
Social Studies
high-school
2
votes
193k
views
11. Which of the following is a Sample Space of an experiment: rolling a die? A. {0} B. {1,2,3,4,5,6} C. {4} D. {9,10,11}
answered
Feb 20, 2024
Mathematics
high-school
6
votes
51.4k
views
What type of settlement did the agricultural settlements of Mesopotamia eventually become? A) Urban B) Nomadic C) Rural D) Suburban
answered
Feb 10, 2024
Geography
high-school
3
votes
226k
views
Which Autocratic Leadership style will you use to lead your business, and why? A) Directive Autocrat. B) Benevolent Autocrat. C) Consultative Autocrat. D) Permissive Autocrat. E) Laissez-Faire Autocrat.
answered
Feb 2, 2024
Business
high-school
3
votes
162k
views
50 dm pangkat 3 = ..... cm pangkat tiga 7000 kg = .... ton 5x 10m = ....
answered
Jan 27, 2024
Biology
high-school
6
votes
10.5k
views
A solute that has been dissolved in a solvent ________.
answered
Jan 1, 2024
Chemistry
high-school
7
votes
53.6k
views
10-ounce package of cashews costs $8.11, and a 16-ounce package of cashews costs $12. a. What is the cost per ounce for the 10-ounce packages of cashews? b. What is the cost per ounce for the 16-ounce
answered
Dec 18, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
223k
views
Explain how to find the following from the graph of a function: A: increasing / decreasing intervals B: domain / range C: Y-intercept E. Maximum/Minimum (This subject revolves around Piecewise functions
answered
Jul 22, 2023
Mathematics
college
9
votes
64.4k
views
What is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is 2x+3y=24 Fully simplify your answer.
answered
Feb 21, 2023
Mathematics
college
3
votes
162k
views
Chau obtains a loan for home renovations from a bank that charges simple interest at an annual rate of 16%. His loan is for $15,400 for 93 days. Assume each day is 1365 of a year. Answer each part below.
answered
Jan 17, 2023
Mathematics
college
4
votes
219k
views
Railroads built throughout Texas are an example of - political advertisement infrastructure scrips boomtowns
answered
Jan 3, 2023
History
middle-school
4
votes
34.4k
views
What do most authors try to do when adapting a work of literature for another medium? A. Craft a more interesting story than the original work. B. Remain true to the spirit or message of the story, if
answered
Nov 12, 2022
English
high-school
3
votes
49.8k
views
Please help with question below.
answered
Nov 9, 2022
Mathematics
college
5
votes
113k
views
Chef Leon is making 14 dozen cookies for the school bake sale. He uses 7 1/2 cups of pecan to make the cookies. How many cups of pecan, to to the nearest hundredths, are in each cookie A. 22.4 cups B 0.
answered
Oct 16, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
106k
views
What potential problems were created through the Missouri Compromise?
answered
Aug 31, 2022
Social Studies
high-school
6
votes
219k
views
The Tell-Tale Heart: what does the narrator hear? Does anyone else hear it?
answered
Aug 7, 2022
English
college
9
votes
57.0k
views
Find the value of x.
answered
Mar 28, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
174k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org