menu
QAmmunity.org
Questions by Hussein Zawawi
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Hussein Zawawi
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Hussein Zawawi
Filter
User Hussein Zawawi
Recent activity
All questions
All answers
what were the conditions like i’m the united states for black americans before the civil rights movement?
asked
Nov 21, 2024
History
high-school
1
answer
2
votes
193k
views
Why is the federal government in charge of the post office and why?
asked
Jul 19, 2024
History
high-school
1
answer
1
vote
85.0k
views
What is the value of (f o g)(10) when f(x) = -9x - 9 and g(x) = x - 9? a) -90 b) -81 c) 81 d) 90
asked
May 3, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
100k
views
B = {2, 4, 6, 8) E = {a, b, c, d, e} A = {a,b,c} D - {a, e, i, o, u} State the possible universal set for each of the following sets: X = { Narayani, Trisuli, Kaligandaki } Y = {Sagarmatha, Kanchanjangha,
asked
Mar 26, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
231k
views
Find the values of x and y. (10x – 61)° (18y + 5)° (x + 10)°
asked
Dec 27, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
77.6k
views
If you predict the population of Hamilton County in 2003, are you interpolating or extrapolating?
asked
Jul 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
228k
views
Which of the following is NOT a major part weather? a. pressure b. humitidy c. wind d. fronts
asked
Apr 23, 2023
Biology
college
1
answer
25
votes
44.5k
views
An expression is shown. Which one of the expressions below is equivalent?
asked
Dec 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
195k
views
Christian influence in Mbanza Kongo is clear to historians because of the number of _______ built in the city in a European style.
asked
Nov 9, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
7.0k
views
I need help on this question.
asked
Sep 20, 2022
English
high-school
1
answer
9
votes
107k
views
Sonya paid $4.39 for a hero. She paid $0.95 for an orange and $1.67 for a drink. What is the total amount Sonya paid for all three items?
asked
Sep 11, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
210k
views
Can yall help meh please
asked
Sep 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
234k
views
PLEASE HELP I DONT KNOW THE ANSWER !! THIS IS ALGEBRA 2
asked
Aug 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
19.9k
views
Choose one of the following questions to answer. Organize your response as a complete CSC response as follows: • Claim Support Commentary Commentary Support Commentary Commentary Concluding Sentence Compare
asked
Jun 21, 2022
English
college
1
answer
1
vote
95.8k
views
1. ¿Cómo clasificarías la carta? ¿Formal o informal? ¿Por qué?
asked
May 24, 2022
Spanish
college
1
answer
3
votes
145k
views
What is the answer and can someone explain this
asked
Apr 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
140k
views
In the expression for Cal’s distance, why is (2x+1) multiplied by 2
asked
Dec 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
44.8k
views
Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80
asked
Nov 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
92.8k
views
Anton Chekhov’s “The cherry Orchard” what does the emphasis on time mean?
asked
Nov 23, 2021
English
high-school
1
answer
5
votes
176k
views
PLZ HELP!!!! lots of points. plz show work as well
asked
Oct 14, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
80.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org