menu
QAmmunity.org
Answers by Haya
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Haya
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Haya
Filter
User Haya
Recent activity
All questions
All answers
The Burlington Tigers are having team shirts made. One option is to pay Edward's Tees a $50 setup fee and then buy the shirts for $6 each. Another option is to go to City Printing, paying $40 for a setup
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
68.4k
views
PLEASE HELP I DONT UNDERSTAND THIS AT ALL. IM CRYING. HELP ASAP!!! Find the slope of the line that passes through the pair of points. A(5, 4), B(8, –8) a) 1/4 b) 4 c) –4 d) -1/4
answered
Aug 21, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
39.2k
views
Circle the proper nouns in each sentence. 1. My friend John and I went to the park on Sunday. 2. It gets very hot in Texas in the months of June, July, and August. 3. I really want a Sony PlayStation for
answered
Apr 11, 2021
English
college
0
votes
24.5k
views
Lets say you had a dataset with two variabels age and sex. Write the stata code to get summary statistics on age. Write the stata code to get summary statistics on sex. Now, lets say you wanted to look
answered
Mar 19, 2021
Computers and Technology
college
7
votes
147k
views
An electrical conductor is composed of a steel core 1/16 inch in diameter surrounded by a 3/64 inch thick shell of copper. What tension can be applied to the conductor if the stresses are not to exceed
answered
Mar 12, 2021
Engineering
college
0
votes
230k
views
Apples are selling for $0.36 a pound. Charmaine spent $4.86 on apples. How many pounds of apples did Charmaine buy? I pounds
answered
Mar 6, 2021
Mathematics
college
4
votes
155k
views
Explain why Houston wanted to move the Republic’s archives and why Angelina Eberly and other Austin residents were so upset about it. Where did the archives ultimately end up?
answered
Mar 3, 2021
History
college
2
votes
220k
views
A food product that has to be imported into a country for that country’s consumption most often becomes __________. A. unattainable B. exotic C. more expensive D. less expensive
answered
Nov 21, 2020
Social Studies
middle-school
4
votes
26.1k
views
A tank of gasoline (n = 1.40) is open to the air (n = 1.00). A thin film of liquid floats on the gasoline and has a refractive index that is between 1.00 and 1.40. Light that has a wavelength of 626 nm
answered
Oct 22, 2020
Physics
college
5
votes
196k
views
Court decisions affect the Constitution because the courts _____.
answered
Sep 17, 2020
History
college
3
votes
221k
views
Mr.ameda has 4 children.He gives each od them 2 cookies.He spends $40 on the cookies. How much did each cookie cost?
answered
Jul 20, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
69.4k
views
Jimmy made a trip to the ferry office and back. The trip there took two hours and the trip back took three hours. He averaged 20 mph faster on the trip there than on the return trip. Find Jimmy's average
answered
Jul 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
59.8k
views
Pls answer urgent now maths
answered
May 9, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
31.0k
views
Help PLEASE I will give you 30 points please
answered
Feb 25, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
127k
views
What is the solution of the following systems?
answered
Nov 6, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
44.5k
views
Which of the following statements contains a true analogy? As increased amounts of carbon dioxide are absorbed into the oceans, their waters are becoming more acidic. Hidden beneath the ocean waters, reefs
answered
Oct 25, 2019
English
high-school
1
vote
70.5k
views
The table shows the battery lives in hours of ten Brand A batteries and ten Brand B batteries. Which would be the best measures of variability to use to compare the data?
answered
May 3, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
101k
views
Michael is writing a short research paper on set design for plays. Which topic would he want to make sure he included in his paper? A) theatrical make-up B) theatrical costuming C) building a set on a
answered
Apr 30, 2019
English
college
4
votes
115k
views
hich is a true statement about quadrilaterals? A) All rhombuses are squares. B) All squares are rectangles. C) All rectangles are squares. D) All quadrilaterals are rectangles.
answered
Mar 26, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
164k
views
An upright stone that has an incised relief on its surface, such as the maya sculpture (1.2.7), is known as ________.
answered
Feb 15, 2019
History
high-school
3
votes
183k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org