menu
QAmmunity.org
Answers by HansA
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by HansA
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by HansA
Filter
User HansA
Recent activity
All questions
All answers
A birthday party has a grab bag for each of the guests. There are 8 bags filled with candy, 5 containing CDs, and 2 grand prize bags with gift certificates. The bags are identically wrapped and shuffled.
answered
Mar 25, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
104k
views
SOMEONE HELP I HAVE AN MISSING ASSIGNMENT
answered
Feb 26, 2022
Computers and Technology
college
10
votes
100k
views
1. By showing forgiveness, we can help create a O Lent O culture of life
answered
Feb 23, 2022
History
high-school
4
votes
47.9k
views
_______ Which nutrients should we limit and eat less to promote good health? a. protein, sugars and total fat b. sugars, fiber and total fat c. total fat, cholesterol and sodium
answered
Feb 23, 2022
Biology
high-school
1
vote
153k
views
V = √ 20 L to estimate the speed of a car, v , in miles per hour, based on the length, L , in feet, of its skid marks when suddenly braking on a dry, asphalt road. At the scene of an accident, a police
answered
Dec 15, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
189k
views
Determine % yield if a student obtains 45 g of product in an experiment and the theoretical amount is determined to be 50 g
answered
Oct 26, 2021
Chemistry
high-school
5
votes
31.0k
views
A 7-pound bag of barley costs $62.72. What is the price per ounce?
answered
Oct 25, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
43.6k
views
Find the length of the segment: ENE O 6.7 O 8.9 O 10.4 O 11.1 HELP!! TAKING QUIZ RNNN
answered
Sep 21, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
164k
views
3. 4 more than the difference of x and 7.
answered
Jun 10, 2021
Mathematics
college
5
votes
155k
views
1. Why are some fats healthy and some are unhealthy?
answered
Jun 5, 2021
Health
college
5
votes
204k
views
A tennis coach charges $15 per hour for tennis lesson for children and $30 per hour for tennis lessons for adults. This can be viewed as a practice of ______. A. Perfect first-degree price discrimination
answered
May 21, 2021
Business
college
2
votes
58.3k
views
Where would 4 cups be placed on the number line
answered
May 17, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
73.5k
views
The chart shows characteristics of two groups of reptiles. Which headings correctly complete the chart? X: Turtles Y: Crocodilians X: Crocodilians Y: Turtles X: Snakes Y: Turtles X: Crocodilians Y: Snakes
answered
Mar 24, 2021
Biology
middle-school
6
votes
105k
views
Bakugou needs help trying to catch up with the nerd Which feature formed in Area A? Answer: rift valley Which type of boundary is in Area A? Answer: Divergent thanks a lot EXTRAS
answered
Jan 24, 2021
SAT
high-school
3
votes
166k
views
Which statement best tells how the underlined words in the paragraph are related? I was helping Aunt Mimi cook noodles for a pan of lasagna. After I filled a pot full of water, Aunt Mimi added some salt
answered
Oct 17, 2020
English
middle-school
6
votes
224k
views
Anna gets paid $8.75/hour working as a barista at Coffee Break. Her boss pays her $9.00/hour for creating the weekly advertisement signs. She works a total of 25 hours each week. Anna gets paid $8.75/hour
answered
Aug 30, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
151k
views
When a non-price factor changes--such as technology, expectations, prices of related goods, prices of inputs, or the number of sellers, there is a change in: (a) Quantity supplied and the entire curve
answered
Mar 27, 2020
Business
high-school
3
votes
113k
views
100 points! Compare and contrast U.S. attitudes and actions toward the Native Americans and U.S. actions in foreign affairs.
answered
Jan 9, 2020
History
middle-school
3
votes
213k
views
A video store has 27 new release movie posters. How many ways can the manager choose a group of 4 for a prize?
answered
Nov 17, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
147k
views
A sandbar that completely crosses a bay, sealing it off from the open ocean, is a ________. tombolo coastal barrier sea stack none of these
answered
May 28, 2019
Biology
college
5
votes
168k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org