menu
QAmmunity.org
Answers by Hans Felix Ramos
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Hans Felix Ramos
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Hans Felix Ramos
Filter
User Hans Felix Ramos
Recent activity
All questions
All answers
after a 40% markup, a tablet sells for $245.00. What was the original price of the tablet?$61.25$105.50$175.00$343.00
answered
Oct 25, 2023
Mathematics
college
6
votes
163k
views
-6u > -42 u is greater than what?
answered
Oct 9, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
214k
views
Do you feel fortunate of being a part of India's precious diversity?why? pls help me to find this answer
answered
Aug 18, 2023
Social Studies
high-school
5
votes
165k
views
I^2 = -1 what is value of |a-b| ? help me please
answered
Jun 29, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
65.8k
views
x - (3\\)/(8) = (13)/(2)
answered
Sep 19, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
20.8k
views
Can someone explain this to me
answered
Aug 22, 2022
Mathematics
middle-school
3
votes
196k
views
PLS HELP ASAP Ms. Farrell has 36 students in her class. This is 5 more students than Mr. Carter has. How many students does Mr. Carter have? Choose the correct equation and answer. A. X+36 = 5 x = 41 students
answered
Aug 3, 2022
Mathematics
college
7
votes
88.1k
views
1. ¿Cómo te llamas? 2. ¿Cómo estás? 3. ¿De dónde eres? 4. ¿Cuántos años tienes? 5. ¿Cómo eres? 6. ¿Qué te gusta hacer? 7. ¿Cuál es tu clase favorita y por qué? 8. ¿Cómo son las personas de tu familia?
answered
Jul 22, 2022
Spanish
high-school
7
votes
65.4k
views
Which organization's website would have a ".gov" domain ?
answered
May 18, 2022
Social Studies
college
2
votes
163k
views
TRUE OR FALSE the GCF of any twoo odd numbers is always odd and give a counterexample
answered
Apr 23, 2022
Mathematics
college
3
votes
204k
views
Shakespeare is also known and referred to as "the Swan of Avon" or "the Bard". How do you think he earned these titles?
answered
Mar 5, 2022
Arts
middle-school
12
votes
66.6k
views
What does friction do? -Getting your stats up-
answered
Jan 20, 2022
Chemistry
college
3
votes
114k
views
Commonlit amphibians
answered
Jan 14, 2022
English
college
5
votes
212k
views
A package of 8 pens costs $1.09. Milo's work to find the unit price of the pack is shown below. StartFraction 8 pens Over 1 dollar and 9 cents EndFraction = StartFraction question mark Over 1 dollar EndFraction.
answered
Nov 12, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
24.8k
views
The length and complexity of a food web in the Arctic would be ____ when compared to one in the tropical rainforest. A. Short and less complexB. short and more complexC. long and less complexD. long and
answered
Oct 15, 2021
Biology
high-school
2
votes
71.6k
views
In what type of immunity will the defenses be triggered and react in the same manner, regardless of the organism invading?
answered
Jul 9, 2021
Health
high-school
3
votes
120k
views
Which of the following would be the easiest to learn about? A. Genghis Khan B. Kublai Khan C. Marco Polo D. Mongolian Empire
answered
Apr 18, 2021
History
college
2
votes
142k
views
The movement of an object or a point mass at a constant speed around a circle that has a fixed radius is called uniform __________. Question 9 options: circular motion parabolic motion elliptical motion
answered
Mar 27, 2021
Physics
middle-school
3
votes
68.5k
views
In Red Elvis, the artist has repeated the image so that the finished work resembles a sheet of postage stamps. What effect does this repetition have!
answered
Feb 14, 2021
Arts
high-school
3
votes
80.1k
views
A farmer harvests apples that are heavier than the average 5 kg weight for that variety. He plants the seeds from the harvest hoping that the next generation will produce even heavier apples. Using the
answered
Feb 5, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
223k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org