menu
QAmmunity.org
Questions by Gzbwb
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Gzbwb
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Gzbwb
Filter
User Gzbwb
Recent activity
All questions
All answers
Which point is part of the solution of the inequality y ≤ |x +4|-3? (-2,1) (0,0) (1,3) (-4,2)
asked
Dec 5, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
129k
views
Find the distance between the points (9,2) and(6,5)
asked
Dec 2, 2023
Geography
high-school
1
answer
5
votes
218k
views
Define the word species
asked
Apr 12, 2023
Biology
high-school
1
answer
10
votes
100k
views
‼️‼️ Please help!! When does Amistad take place? a. In the 1830s b. In the 1520s C. In the 1930s d. In the 1960s
asked
Apr 6, 2023
History
high-school
2
answers
9
votes
165k
views
What was Achebe's reaction to chapter 18 things fall apart
asked
Oct 20, 2022
English
high-school
1
answer
9
votes
35.3k
views
During the 1920s, consumers tended to spend time attending entertainment events than they had in the past. was one of the first “talkies,” or motion pictures with sound. Babe Ruth was a famous of the 1920s.
asked
Sep 25, 2022
History
high-school
1
answer
1
vote
185k
views
what mass of carbon dioxide will be produced when 12.9 g of butane reacts with an excess of oxygen in the following reaction?
asked
Sep 17, 2022
Chemistry
college
1
answer
0
votes
220k
views
Help please I need help on this
asked
Aug 2, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
52.6k
views
What sentence contains a pronoun with a vague or ambiguous antecedent? Fiona knitted her mom a warm scarf. When Carly got a cold, she missed two days of school. Scott and Jean took their time getting ready
asked
Jul 26, 2022
English
middle-school
1
answer
1
vote
25.1k
views
When Joseph first starts working at a grocery store, his hourly rate is $10. For each year he works at the grocery store, his hourly rate increases by $0.50. Joseph's hourly rate R, in dollars is a function
asked
Jun 1, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
12
votes
92.3k
views
Help I need to do that I don’t even know what it is I’ll Give brianliest
asked
May 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
93.8k
views
Find the slope given: (11, 12) & (1,8) m =
asked
Apr 12, 2022
Mathematics
college
1
answer
13
votes
110k
views
I really need help. And its setted up-
asked
Apr 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
160k
views
Natalie is making punch the recipe calls for 2 cups of water for every 5 scoops of powder mix. What will be the ratio be if she needs to double it? Triple it?
asked
Mar 23, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
142k
views
describe what you know about enzymes that explains your evidence and your claim. use the words: temperature, energy, substrate, product, active site, 3d shape, denature, and hydrogen bonds
asked
Mar 22, 2022
SAT
high-school
1
answer
0
votes
168k
views
5 times the difference of a number and 2
asked
Jan 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
227k
views
You can buy 5 T-shirts at Baxter's for the same price that you can buy 2 T-shirts at Bixby's. If one T-shirt costs $11.70 at Bixby's, how much does one T-shirt cost at Baxter's? Complete the statements.
asked
Sep 6, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
153k
views
A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?
asked
Aug 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
203k
views
g Jordan Enterprises plans to issue $120,000,000 of 20-year semi-annual bonds in September to help finance a new factory. It is January, and the current cost of debt to the company is 9 percent. However,
asked
Jul 27, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
182k
views
Kaleigh wants to know how much she will pay for her gym membership. Which graph represents the total monthly cost at the gym as a function of the number of visits Kaleigh plans to make each month?
asked
Jul 11, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
128k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org