menu
QAmmunity.org
Answers by GuillermoMP
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by GuillermoMP
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by GuillermoMP
Filter
User GuillermoMP
Recent activity
All questions
All answers
In addition to cost, quality and access, which can be considered a building block of health systems?
answered
Jul 28, 2024
Business
high-school
4
votes
221k
views
For exercise to reduce stress, the exercise should be __________ A. enjoyable, B. aerobic, C. devoid of competition, predictable, and have repetitive cadence.
answered
Jul 22, 2024
Health
high-school
1
vote
153k
views
The cost of a vacation is a function of how many days it lasts. The following equation can calculate the cost if the vacation lasts for a certain number of days. What is the cost if the vacation was for
answered
May 4, 2024
Business
high-school
5
votes
200k
views
What is climate change and how does it differ from natural variations in the Earth’s climate?
answered
Jan 21, 2024
English
college
4
votes
163k
views
What is the equation of a line whose slope is 1/7 and whose y-intercept is -2/5?
answered
Jan 9, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
83.5k
views
Find the vertex of the function y = |x - 4| - 3.(4, -3)(4, 3)(-4, -3)(-4, 3)
answered
Dec 3, 2023
Mathematics
college
3
votes
108k
views
Southeast Asia and Australia are sandwiched between the Pacific Ocean on one side and the Indian Ocean.Which cardinal direction is the Indian Ocean located if you're standing in Australia? A East B. West
answered
Oct 11, 2023
History
high-school
10
votes
204k
views
Is noble a short vowel word
answered
Sep 4, 2023
English
college
10
votes
8.3k
views
What does Deza’s attitude toward the little boy she meets in the camp reveal about her character?
answered
May 20, 2023
English
college
2
votes
218k
views
Emily is dividing 15 pounds of jelly beans into 34 lb. Bags. How many individual bags will she need for all of the jelly beans?.
answered
May 1, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
115k
views
What effect did Rome's expansion have on its economy? It hurt citizens who lost their jobs to cheaper labor that was available from newly acquired land. It hurt small farmers who could not compete with
answered
Feb 11, 2023
History
middle-school
4
votes
176k
views
How did the italian peninsula allow a large civilization
answered
Dec 8, 2022
History
high-school
4
votes
130k
views
Eeeeeee halp meghhh. Reeee
answered
Nov 24, 2022
English
college
3
votes
177k
views
Can someone please help me in this.
answered
Aug 12, 2022
Mathematics
college
7
votes
14.1k
views
Find the slope between the points (-1,11) and (-6,-7)
answered
Aug 2, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
111k
views
The gift shop sold 12 magnets for $24. What is the unit price?
answered
Jul 21, 2022
Mathematics
college
4
votes
3.4k
views
Give the digits in the thousands place and the tens place. 7195
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
50.7k
views
3,6,12,24,_,_ What’s the number pattern
answered
Jun 10, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
108k
views
Through: (1,1) , slope = -3
answered
Apr 6, 2022
Mathematics
college
10
votes
64.1k
views
Through: (1,1) , slope = -3
answered
Apr 6, 2022
Mathematics
college
10
votes
64.1k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org