menu
QAmmunity.org
Answers by Greg Inozemtsev
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Greg Inozemtsev
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Greg Inozemtsev
Filter
User Greg Inozemtsev
Recent activity
All questions
All answers
When a muscle contrast it____
answered
Mar 17, 2021
Social Studies
high-school
1
vote
146k
views
Which of the following best reflects the view Montaigne was conveying in his essay, “Of Cannibals”? European society was pure and its practices should not be questioned. Imitating primitive societal practices
answered
Mar 16, 2021
English
college
6
votes
226k
views
. Jessica went to the grocery store and purchased a box of cereal for $3.75, milk for $1.50, and bread for $2.25. She paid with a $20.00 bill. How much change did Jessica receive?
answered
Mar 7, 2021
Mathematics
college
6
votes
112k
views
7. One characteristic of Thoreau’s style is aphorism. For example, he writes, "It is not desirable to cultivate a respect for the law, so much as for the right." Find another example of Thoreau’s aphorisms.
answered
Jan 10, 2021
English
high-school
3
votes
31.3k
views
Write a standard form of a quadratic equation that has roots - 5/2 and 3.
answered
Nov 10, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
54.8k
views
If you expect that a reader will react negatively to your message, use a direct approach. select one: a. True b. False
answered
Sep 14, 2020
Business
high-school
3
votes
123k
views
How is 1.35 x 10 -5 written in standard notation
answered
Sep 13, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
56.7k
views
Vlad spent 20 minutes on his history homework and then completely solved x math problems that each took 2 minutes to complete. What is the equation that can be used to find the value of y, the total time
answered
Aug 16, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
30.7k
views
Advertising _______. A. shifts the average fixed cost curve upward and the average variable cost curve downward B. shifts the average fixed cost curve and the average total cost curve upward C. increases
answered
Mar 22, 2020
Business
high-school
3
votes
101k
views
What is a theme in a story
answered
Mar 3, 2020
English
middle-school
1
vote
99.7k
views
When Rose was little, what did she believe about her mother and mirrors
answered
Jan 7, 2020
English
middle-school
3
votes
199k
views
A 3-ounce package of pistachios cost $5.99 what is the unit rate???!
answered
Sep 27, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
116k
views
A rectangular quilt is 5 feet wide and 7 feet long. How many feet of lace are needed to cover the edges of the quilt?
answered
Mar 26, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
235k
views
Healthy examples of protein
answered
Mar 21, 2019
Health
middle-school
2
votes
51.0k
views
The graph of which equation would include all of these points? (-2, 3), (-1, -3), (0, -5), (1, -3), (2, 3), (3, 13) Question 1 options: y = 2x + 5 y = 2x - 5 y = 2x2 - 5 y = 2x2 + 5 ...................
answered
Aug 12, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
17.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.5m
answers
Search QAmmunity.org