116k views
1 vote
A 3-ounce package of pistachios cost $5.99 what is the unit rate???!

2 Answers

4 votes

Answer:If you round 5.99 it would be 6.00 and then dived 3 and 6.00 its going to be 1.5 because you have to split it up



Explanation:


User Greg Inozemtsev
by
5.7k points
3 votes

Answer: 1.996666666666667


Explanation:

3ounces divided by 5.99

User Msahin
by
6.1k points