menu
QAmmunity.org
Answers by Greeness
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Greeness
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Greeness
Filter
User Greeness
Recent activity
All questions
All answers
Help this is the answer
answered
Jan 19, 2022
Mathematics
college
3
votes
234k
views
A concert started at 5:22 PM on a Friday. The concert ended at 7:04 PM. How long did the concert last?
answered
Dec 24, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
129k
views
1. What is mah jong? When and where did it originate? I Joy luck club
answered
Nov 23, 2021
English
high-school
0
votes
192k
views
Classification , , , ,
answered
Oct 15, 2021
English
high-school
3
votes
2.0k
views
Dr. Lange discovers a colony of bacteria living in an extremely acidic environment. While observing the colony, she finds that the bacteria are autotrophs Which best describes the bacteria discovered by
answered
Sep 27, 2021
Biology
middle-school
5
votes
135k
views
Why does Ms. Ofrah wonder if Devante got caught up in the riots? The hate you give
answered
Sep 26, 2021
English
high-school
5
votes
153k
views
Two of the steps in the derivation of the quadratic formula are shown below. Step 6: StartFraction b squared minus 4 a c Over 4 a squared EndFraction = (x + StartFraction b Over 2 a EndFraction) squared
answered
Sep 21, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
75.0k
views
There are 17 total students in your class and you have baked 5 muffins.
answered
May 10, 2021
Mathematics
college
3
votes
224k
views
gas is 2.09 per gallon if nate filled up his car and spent 33.44 how many gallons did he put in his car
answered
Apr 18, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
123k
views
aron is reading a graph of equivalent ratios. If one of the ratios is represented as (6, 2), which could be another ratio? (1, 3) (3, 1) (8, 12) (12, 8)
answered
Apr 4, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
97.6k
views
Based on the passage, which factors most likely influenced the speaker's perspective? race and geographic location age and gender geographic location and age ANSWER: Race and geographic location.
answered
Mar 18, 2021
English
college
5
votes
92.8k
views
If the factors of a quadratic function are (x + 2) and (x − 9), what are the x-intercepts of the function? A. (-9,0) and (2,0) B. (2,0) and (9,0) C. (-9,0) and (-2,0) D. (-2,0) and (9,0)
answered
Jan 24, 2021
Mathematics
college
2
votes
109k
views
PLEASE HURRY Use the unit circle to find cos (-270º). a. 1 b. 0 c. -1 d. undefined
answered
Jan 21, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
75.8k
views
Any time Speedy the Sloth is not sleeping, she drinks chamomile tea at a steady rate of 2/7 of a cup per hour. Yesterday, she drank 1 cup. If today she drank 17/42 of a cup more than yesterday, how long
answered
Dec 11, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
84.3k
views
Expressionists alter the shape of forms, and they use color as an independent expressive element. Which of these artists was part of the expressionist movement?
answered
Nov 19, 2020
Arts
high-school
5
votes
17.1k
views
Which statement best expresses a critical stance toward requiring students to take a civics test in order to graduate high school? A) Some people believe that a civics test is a good measure of citizenship
answered
Mar 7, 2020
English
middle-school
4
votes
195k
views
Determine the moment of inertia of a uniform solid sphere of mass M and radius R about an axis that is tangent to the surface of the sphere. (Use any variable or symbol stated above as necessary.)
answered
Feb 19, 2020
Physics
college
3
votes
206k
views
HELP ASAP !! - hallie can use the equation p=4l+4w+4h to determine the sum of the lengths of the edges of a rectangular prism. she begins to solve the equation for h but runs out of time. her partial work
answered
Feb 10, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
33.0k
views
On a deposit of $50 at a simple interest rate of 9%, how much interest will you earn after 12 years?
answered
Nov 28, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
46.5k
views
Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnuts?
answered
Oct 5, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
204k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org