menu
QAmmunity.org
Answers by Golden Flying Broom
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Golden Flying Broom
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Golden Flying Broom
Filter
User Golden Flying Broom
Recent activity
All questions
All answers
A package of 35 pencils cost $5.25. At his rate what is the cost of 1 pencil
answered
Mar 30, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
35.7k
views
How did the Great Depression end? A)Farmers learned soil conservation. B)The Second World War created many new jobs. C)The photographs brought people money. D)Other countries saw the photographs and sent
answered
Mar 26, 2021
English
high-school
2
votes
113k
views
Like it? I made more adjustments
answered
Mar 25, 2021
Arts
college
3
votes
116k
views
Help plss need today! (1) What are the two main types of cells? 1. 2. (2) What is a prokaryotic cell? (3) What is a eukaryotic cell? (4) What are the similarities between prokaryotic and eukaryotic cells?
answered
Mar 13, 2021
Biology
college
6
votes
147k
views
Follow these steps to prove the given quadrilateral is a parallelogram 1. determine the slope of AB
answered
Mar 12, 2021
Mathematics
college
6
votes
201k
views
What's the measure of angle /_A? I don't know if you can see it well enough but...
answered
Mar 6, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
214k
views
What impact did the French Revolution and Napoleon have on Simon Bolivar and Venezuela’s independence movement?
answered
Jan 14, 2021
History
high-school
3
votes
72.9k
views
A number is between 58 and 68 it has prime factors of 2,3and 5 what is the number?
answered
Jul 22, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
213k
views
Please help me write a 5 stanza poem about: what it's like to be an Asian in America, (in this poem need to have 5 figurative language elements)
answered
Apr 24, 2020
English
high-school
5
votes
191k
views
In which country is Buddhism widely practiced today? Nepal North Korea Japan India
answered
Apr 15, 2020
History
middle-school
2
votes
200k
views
Choose the right answer which year had higher profit in month 3 ?
answered
Jan 21, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
3.5k
views
Help me please the cost for x gallons of heating oil can be represented by the function c(x)=4x+6 in the context the problem explain the meaning of the following statements A)f (2)=14 B)f(3)=18 C)f(5)=26
answered
Jan 10, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
9.5k
views
Prove that 1 and −1 are the only solutions to the equation x^2 = 1. Let x = a + bi be a complex number so that x^2 = 1. a. Substitute a + bi for x in the equation x^2 = 1. b. Rewrite both sides in standard
answered
Jan 9, 2020
Mathematics
high-school
3
votes
150k
views
Write the equation of the line that passes through the points (8, –1) and (2, –5) in standard form, given that the point-slope form is y + 1 = 2/3(x – 8). _____x +_____y= _____
answered
Nov 15, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
5.7k
views
3 to the negative 3 exponent
answered
Sep 21, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
215k
views
What are the respective formulas for iron (II) oxide and carbon tetrachloride? What is the difference? A) Fe2O - They are both ionic. B) FeO and CCl3 - One is ionic and the other covalent. C) Fe2O - They
answered
Feb 28, 2019
Chemistry
high-school
7
votes
34.1k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org