menu
QAmmunity.org
Answers by Glr
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Glr
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Glr
Filter
User Glr
Recent activity
All questions
All answers
Does anyone know this?
answered
Feb 26, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
62.9k
views
Simplify this power raised to a power: (54)4 1. Expand using four factors of 54: 54 ∙ 54 ∙ 54 ∙ 54 2. Apply the product of powers rule: 54+ 4+ 4+ 4 3. Simplify: 5x What
answered
Feb 23, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
140k
views
Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on cakes?
answered
Feb 21, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
192k
views
Q.Which of the following are equivalent sets? (i) A = {1}, B = {0} (ii) A = {April, August}, B = {Saturday, Sunday (iii) X = set of letters in the word 'LADDER', Y = set of vowels in the English alphabet.
answered
Feb 12, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
172k
views
WHAT IS THE ANWSER 4x+2=2x+12
answered
Feb 1, 2021
Mathematics
college
3
votes
146k
views
there are 45 students in a class. the number of boys is 8 more than the number of girls. how many girls and boys are in the class
answered
Dec 7, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
159k
views
Solve the equation. 24 divide by x=3,x=________
answered
Jun 6, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
58.4k
views
a ticket office sold 553 tickets one day. the receipts totaled $3936. how many $9 adult tickets and how many $6 child tickets were sold
answered
May 22, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
44.8k
views
What is “An Episode of War” by Stephen Crane primarily about?
answered
May 7, 2020
English
middle-school
4
votes
35.6k
views
.NEED HELP NOW. strawberries cost $2.99 for 2lbs at vons and at ralphs strawberries cost $3.99 for for 3lbs what is the unit price of each of the strawberries at each grocery store.
answered
Apr 15, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
130k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org