menu
QAmmunity.org
Answers by Gaurav Thakur
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Gaurav Thakur
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gaurav Thakur
Filter
User Gaurav Thakur
Recent activity
All questions
All answers
Rasha and Scott went to a bakery. Rasha bought 4 plain bagels and 2 chocolate donuts for a total of $8.70. Scott bought 3 chocolate donuts for a total of $2.55. What is the cost of one plain bagel at the
answered
Apr 9, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
14.3k
views
Eric’s average income for the first 4 months of the year is $1,450.25, what must be his average income for the remaining 8 months so that his average income for the year is $1,780.75? Answer: $
answered
Mar 5, 2021
Mathematics
college
2
votes
234k
views
This should be easy for someone who is smart
answered
Dec 12, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
12.5k
views
In a communist government, all economic decisions are made by
answered
Oct 10, 2020
Social Studies
middle-school
6
votes
169k
views
A result of the amendment process is that it requires Congress and the states to work together. it requires Congress and the states to work separately. it requires Congress and the states to recognize
answered
Jun 22, 2020
History
middle-school
5
votes
212k
views
How (and why) did diets change among early humans?
answered
May 25, 2020
Social Studies
middle-school
5
votes
154k
views
nick and keandre start a business together. they need $78,000 to start the business and invest in the ratio of 3:2 respectively. how much did each person invest
answered
Aug 28, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
111k
views
Jason buys 2 baseball bats for $300 dollars ; what is the unit rate per bat?
answered
Aug 17, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
28.4k
views
If you can buy 1⁄3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars? Write your answer as a fraction of a box.
answered
Mar 29, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
45.6k
views
I started it but I don't know how to find the answer
answered
Jul 27, 2018
Mathematics
middle-school
1
vote
70.8k
views
Issac has 18 eggs. He is packing cartons with 1/3 of his eggs of carton?
answered
Mar 21, 2018
Mathematics
high-school
1
vote
74.8k
views
Which us document guarantees protection against these injustices?
answered
Mar 1, 2018
History
high-school
2
votes
166k
views
Name two places you would find epithelial tissue.
answered
Nov 8, 2017
Biology
high-school
3
votes
27.6k
views
In a real machine, the work output is always less than the work input. a. True b. False
answered
Aug 18, 2017
Physics
high-school
5
votes
169k
views
At lunch, Kira eats either a burrito containing 490 milligrams of sodium or a peanut butter sandwich containing 700 milligrams of sodium. Her doctor told her to reduce her sodium to no more than 4,000
answered
Apr 9, 2017
Mathematics
middle-school
2
votes
159k
views
You earn $21.00 per hour at your job. If you get a 9% raise at the end of each year, what will your hourly rate, h, be after 5 years? Use the equation 2003-20-05-00-00_files/i0190000.jpg, where C is the
answered
Jan 7, 2017
Mathematics
high-school
2
votes
77.7k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org