menu
QAmmunity.org
Questions by Gary Van Der Merwe
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Gary Van Der Merwe
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Gary Van Der Merwe
Filter
User Gary Van Der Merwe
Recent activity
All questions
All answers
Describe the underlying rock structure of the rectangular drainage pattern
asked
Nov 19, 2024
Geography
high-school
1
answer
3
votes
22.8k
views
a line has a slope of negative - 4/5. which ordered pairs could be points on a line that is perpendicular to this line? select two options. a. (-2,0) and (2,5) b. (-4,5) and (4,-5) c. (-3,4) and (2,0)
asked
Sep 28, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
98.9k
views
If Darwin had not conducted and published his research when he did, the theory of evolution today would likely be..
asked
Aug 5, 2024
History
high-school
1
answer
4
votes
227k
views
How does weight lifting improve your mood
asked
Jun 26, 2024
Health
college
1
answer
5
votes
46.3k
views
Which two of the following are key elements of national party conventions? Group of answer choices The federal government funds national party conventions. National conventions include speeches from party
asked
May 20, 2024
History
high-school
1
answer
0
votes
27.3k
views
Please help quickly i need this before i end my quiz this is the only answer I don't know
asked
Apr 24, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
109k
views
Ebenezer is going to deliver some goods. He charges £6.80 per hour and 16p per mile for delivery. He writes down his mileage before and after he has made the journey. This journey takes 4 hours and 30
asked
Mar 14, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
130k
views
How did the great awakening influence the way individuals and communities interacted with religious authority and institutions? A. It led to the centralization of religious authority in the clergy. B.
asked
Feb 3, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
49.0k
views
Use the simple interest formula to determine the missing value.p = $960.95, r=4.5%, t= ?, i = $302.70t = years(Do not round until the final answer. Then round to the nearest whole number as needed.)
asked
Nov 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
119k
views
#1 Calculate the Area: 11m 8m 5m
asked
Sep 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
12
votes
175k
views
Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas. Each pound of strawberries sells for $3 and each pound of bananas sells for $1.50. Carson sold 4 times as many pounds of strawberries as pounds
asked
Jul 23, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
213k
views
Water makes up a large percentage of the body’s cells. For a cell to remain in homeostasis, there must be a mechanism to control water changes in the cells. The movement of water from an area of high water
asked
Apr 5, 2023
Biology
high-school
2
answers
23
votes
149k
views
A certain brand of crackers costs $2. 89 for 12. 4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
asked
Jan 6, 2023
Business
high-school
1
answer
6
votes
25.3k
views
How i can answer this question
asked
Nov 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
159k
views
I need some help! thank you!
asked
Nov 13, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
161k
views
1. Becky needs to earn an average of 85% on her Stats tests in order to maintain her current GPA. IF she has gotten the following scores so far, what does she need to get on her next test to maintain at
asked
Aug 22, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
112k
views
What is another way to represent the expression- f + (0.50 x f)? A) 1.5f B) 150f C) f + 1.5 D) f + 150
asked
Aug 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
61.0k
views
Please help ASAP I’m failing, 15 points!
asked
Jun 20, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
54.2k
views
To make 4 batches of cupcakes, it takes 6 cups of flour. How many cups of flour are needed for 1 batch? Write a multiplication equation. Write a division equation. Answer the question.
asked
May 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
184k
views
3 fracciones propias en solo una recta 3 fracciones impropias en solo una recta
asked
Mar 23, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
23
votes
94.7k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org