menu
QAmmunity.org
Answers by Gal Bracha
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Gal Bracha
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gal Bracha
Filter
User Gal Bracha
Recent activity
All questions
All answers
Find each unit price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing sizes of the same breadFrozen orange juice $1.51 for 14 ounces $0.51 for 4 ounces Find the unit price if a frozen orange
answered
Dec 10, 2023
Mathematics
college
6
votes
84.4k
views
From the following examples, which one correctly defines a leader? A. Andy is capable of guiding the members of his team. B. Steven works within the team. C. Dan assigns work to other members of his team.
answered
Oct 7, 2023
Business
high-school
6
votes
192k
views
Can y’all please help me with this question . I need the answer ASAP!!
answered
Jul 1, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
178k
views
If f(x-1)=x³+3x²-3x+7, find f(1)
answered
Apr 1, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
131k
views
Please help meeeee! I’m stuck
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
194k
views
What molecule does plants use to absorb energy
answered
Dec 12, 2022
Biology
high-school
8
votes
131k
views
Cite 10 tips in order for you to have a better Communication Skills in English.
answered
Dec 6, 2022
English
college
9
votes
228k
views
¿Que hubiera pasado si el edicto de milan no hubiera existido (efectos en el dia de hoy)?
answered
Nov 15, 2022
History
high-school
0
votes
212k
views
An aqueous solution is produced by dissolving 1.5 g of barium hydroxide (Ba(OH)2(aq) in enough water to make 0.250 L. a) write the dissociation reaction of barium hydroxide b) calculate the molar concentration
answered
Sep 20, 2022
Chemistry
college
3
votes
110k
views
What is Matilda's number?
answered
Jul 12, 2022
Mathematics
college
7
votes
109k
views
What determines the foreign exchange rate? A. The government B. Small businesses C. Market forces D. Consumers
answered
Apr 10, 2022
Business
high-school
4
votes
102k
views
I need major help ! Write a hypothesis for a way to make a wave disappear.
answered
Apr 8, 2022
Physics
high-school
8
votes
50.1k
views
√2a-3 = √a+ 7 solve
answered
Feb 10, 2022
Chemistry
high-school
3
votes
197k
views
A cashier contains 53 coins worth $4.40 they are all nickels and dimes right to equations that would be used to solve the system and solve
answered
Nov 15, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
51.6k
views
If (x + y)^2 = 45 and xy = 10, what is (x - y)^2?
answered
Sep 13, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
212k
views
Carlos wants to purchase a new tennis racket and decides to purchase some tennis balls as well. His racket cost 55 dollars and each ball costs 2 dollars. If he has 80 dollars, how many tennis balls can
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
80.4k
views
The southern colonies generally had rich soil and long growing seasons. True False
answered
Aug 14, 2021
History
high-school
2
votes
73.1k
views
When explaining a quote in a research paper, which of the following is not included in this process? A. transition to next idea B. discuss why the quote is important C. provide what the quote means
answered
Aug 9, 2021
English
college
0
votes
156k
views
What is the purpose of an index page feature in a Word document? Check all that apply. helps to quickly find information in a document points readers to specific page numbers introduces the reader to the
answered
Aug 8, 2021
Computers and Technology
middle-school
4
votes
89.2k
views
Graph the function. Compare the graph to the graph of f(x)=x^2 g(x)=5x^2
answered
Jul 21, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
154k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org