menu
QAmmunity.org
Answers by Gadenkan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Gadenkan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gadenkan
Filter
User Gadenkan
Recent activity
All questions
All answers
A farmer sows 100 seeds of a new type of corn and wants to quickly determine the yield, or total number of ears of corn, for the crop when it has matured. He decides to take a simple random sample of the
answered
Dec 24, 2023
Mathematics
high-school
12
votes
72.9k
views
Which of the following is a mismatch? A. Omethanogens - prefer anaerobic environments B. thermophiles - live in extremely cold temperatures C. thermoacidophiles - live in high temperatures and acidic environments
answered
Nov 23, 2023
Biology
college
2
votes
678
views
Find the equation of the line that would go through point (9,-1) and (-5,4)
answered
Nov 20, 2023
Mathematics
college
2
votes
36.2k
views
Which of the following is NOT a type of muscle? A. Smooth muscle B. Cardiac muscle C. Body muscle D. Skeletal muscle
answered
Aug 27, 2023
Health
high-school
6
votes
129k
views
How can you introduce yourself as a president in a speech?
answered
Jun 28, 2023
English
high-school
1
vote
55.4k
views
Guys please help me outttt
answered
May 27, 2023
Mathematics
high-school
14
votes
17.8k
views
At the grocery store, 1 pound of deli turkey costs $6.20. Bernice orders 0.75 pounds of deli turkey. How much will Bernice pay for her order before taxes?
answered
Dec 23, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
3.4k
views
Randy has 53 53 inches of ribbon that he cuts into 8 8 pieces of equal length. What is the length of each piece of ribbon, in inches? Must be in fraction form.
answered
Dec 11, 2022
Mathematics
college
6
votes
110k
views
On a scale drawing of a house, 1 inch represents 3.5 feet. If the kitchen has dimensions of 3 inches by 2.5 inches on the scale drawing, what is the PERIMETER of the actual kitchen?
answered
Nov 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
209k
views
Please give me answers for these two..
answered
Nov 10, 2022
Mathematics
middle-school
12
votes
195k
views
A pack of 10 pencils costs $4.00. Find the unit rate of 1 pencil. $.30 $.40 $.60 $.90
answered
Jun 29, 2022
Mathematics
college
6
votes
203k
views
What were Jim Crow laws? PLEASEEEEEE **Provide examples.**
answered
Jun 25, 2022
English
high-school
4
votes
222k
views
While editing a story you've written, you realize that you've used the word funny a number of times. How might you use a reference source to improve your word choice? Look up funny in the dictionary to
answered
Apr 28, 2022
English
college
0
votes
215k
views
A plane leave an airport and flies due north. (more in photo)
answered
Feb 23, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
182k
views
WRITE A SUMMARY ON WHY WOMEN PROTESTED.
answered
Jan 11, 2022
History
high-school
3
votes
120k
views
What is 6/7 +8/36+9/45 equal?
answered
Dec 24, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
196k
views
(3)-2 Evaluate exponent
answered
Nov 10, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
94.9k
views
In a transverse wave , the motion of the disturbance is ________ to the wave motion?
answered
Aug 31, 2021
Chemistry
middle-school
5
votes
205k
views
(x-2)^2(x-3)(x+1)<0
answered
Aug 29, 2021
Mathematics
college
2
votes
58.0k
views
In which motions are the distance and the displacement the same? A. A dog chases its tail in a circle four times B. A bird flies from its nest to the ground and back to its nest. C. A worm moves 5 cm along
answered
Jul 31, 2021
Biology
high-school
3
votes
187k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org