menu
QAmmunity.org
Answers by Gabo Bernal
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Gabo Bernal
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gabo Bernal
Filter
User Gabo Bernal
Recent activity
All questions
All answers
The original price of a chair was $450.00. The tax on the chair was 5.5%. What is the exact price of the chair including tax
answered
Dec 22, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
111k
views
Please help i am confused. Both Drop Down Boxes Are: complementary congruent supplementary
answered
Sep 20, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
157k
views
Which statement correctly identifies the transformations that map △ABC to △A′B′C′ Translate △ABC to the left 8 units and down 10 units. Translate △ABC to the left 10 units and down 8 units. Translate △ABC
answered
Sep 17, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
68.8k
views
Exploring Sample Space In the given sample spaces, which has the largest sample space? M-{1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10} A {10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90} T{20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60} H-{2,
answered
Sep 11, 2023
Mathematics
college
5
votes
56.9k
views
Clay ordered two suitcases ($44.50 each) from a catalog. He had topay 6.5% sales tax and a shipping charge of $3.89. What was the totalamount he was billed?a. $98.68b. $ 89'c. $94.79d. $53.68
answered
Feb 13, 2023
Mathematics
college
6
votes
13.7k
views
First stage of the cell cycle. cell cycle mitosis interphase
answered
Aug 30, 2022
Biology
high-school
3
votes
32.5k
views
For this project, you're assignment is to use what you've learned about the Vietnam War to write your own song regarding U.S. involvement in Vietnam. To help you get started, ask yourself the following
answered
Aug 8, 2022
History
high-school
3
votes
228k
views
Question number 7 and 8 only.
answered
Jun 22, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
35.3k
views
Amanda paid $26.01 for 9 pounds of candy. Find the unit rate to say how much she paid for each pound. Include a dollar sign in your answer. She paid _______ per pound of candy.
answered
Jun 8, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
85.6k
views
PLEASE HELP PLSSSSSS Why is trump a bad person? Explain your answer in a complete sentence.
answered
May 13, 2022
History
high-school
7
votes
168k
views
What part of the cell does translation occur?
answered
May 11, 2022
Biology
high-school
13
votes
40.4k
views
-16 + x = -15 CAN SOMEONE HELP ME PLEASE
answered
Mar 17, 2022
Mathematics
college
8
votes
217k
views
What is a equatorial
answered
Mar 6, 2022
History
high-school
4
votes
204k
views
What about a person born in France whose parents are both American citizens?
answered
Oct 21, 2021
History
high-school
3
votes
128k
views
Whats the answer to this ?
answered
Oct 2, 2021
English
high-school
2
votes
176k
views
15 Select the correct answer. Identify the correct MLA style format for footnotes. A. The Interpretation of Dreams explores an inner world that interacts with the literature of his time.(See) OB. The Interpretation
answered
Aug 24, 2021
English
high-school
3
votes
44.6k
views
How can young people influence the municipality and how can they influence in the UN.
answered
Aug 9, 2021
Social Studies
middle-school
3
votes
156k
views
The table shows what time the sunrise and sunset occurred on dates in October. Based on the data, what is the total number of minutes of daylight recorded across these dates?
answered
Jun 24, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
177k
views
Which are the better statistics to use to compare the school class sizes? A. Mean and standard deviation B. Median and IQR C. Median and standard deviation D. Mean and IQR
answered
Jun 21, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
168k
views
What is the correct answer? please
answered
May 8, 2021
Chemistry
middle-school
4
votes
213k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org