menu
QAmmunity.org
Questions by Furkan Cetintas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Furkan Cetintas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Furkan Cetintas
Filter
User Furkan Cetintas
Recent activity
All questions
All answers
Simon owns stock that has declined in value since acquired. He has decided either to give the stock to his nephew, Fred, or sell it and give Fred the proceeds. If Fred receives the stock, he will sell
asked
Dec 17, 2024
Business
high-school
1
answer
2
votes
223k
views
If the first 3 terms of an infinite geometric sequence are 90, 22.5, and 5.625,- then the sum of all the terms in the sequence is a.) 300 b.) 118 c.) 360 d.) 120
asked
Aug 19, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
134k
views
A company that spends energy and effort on satisfying internal and external customers by first identifying customer needs, then establishing polices, procedures, and managment and reward systems to support
asked
Apr 17, 2024
Business
high-school
1
answer
1
vote
172k
views
Helpppppoooopppppp pls
asked
Mar 21, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
199k
views
What are the merits and drawbacks of American Federalism
asked
Dec 13, 2023
History
high-school
1
answer
2
votes
175k
views
Please help I need this! Pls!!
asked
Oct 14, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
9
votes
40.7k
views
Given: 3AB = 7AD and 3AC = 7AE Prove: ^ABC - ^ADE Statements Reasons 1. 3AB = 7AD 1. given 2. AB AD 2. division property B 3. 3AC = 7AE А D 3. given 4 AC 3 4.4 E 5 AB AD AC AE 5. substitution property
asked
Oct 11, 2023
History
high-school
2
answers
5
votes
174k
views
What happend between 1523 and 1428 B.C.E
asked
Sep 17, 2023
Social Studies
college
1
answer
3
votes
154k
views
The bottom part selectionsFC OR EC AND OE’O’F AND O
asked
Aug 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
180k
views
Solve for x in the equation logx(1/64) = -2.
asked
Jun 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
204k
views
Help ill give 5 stars
asked
Mar 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
21
votes
120k
views
A package of 24 rolls of toilet paper costs $18. What is the unit rate cost for per each roll?
asked
Nov 20, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
140k
views
Is 21,381 x 6/8 equal to, less than, or greater than 21,381
asked
Oct 7, 2022
Mathematics
college
1
answer
18
votes
22.3k
views
Find the next 4 terms of the following sequences. 3, 7, 11, 15, 19, 23, …. 4, 9, 14, 19, 24, 29, …. 5, 11, 17, 23, 29, 25, …. 4,85,1210, 1615, .… 7,149,2118, 2827, …. HELP PLS THANK U IN ADVANCE :)))
asked
Oct 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
219k
views
To assess the effects of building an eco-lodge on a cliff, you will build a model of the situation using ordinary materials, including soil, water, and a container or tray. Remember that you need to include
asked
Sep 19, 2022
Advanced Placement (AP)
high-school
1
answer
7
votes
7.9k
views
May someone please help? also I hope everyone has been doing amazing
asked
Jul 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
213k
views
using integer to describe the situation 12 protons and an atom blank 18 electrons around an atom blank
asked
Jun 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
19
votes
35.2k
views
5. Find the area of the isosceles trapezoid in square centimeters. 14 cm 12 cm 10 cm 24 cm
asked
May 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
129k
views
488, 460, 520, 544, 535 What is the range of the data?
asked
Mar 8, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
28.9k
views
What do you think was the significance of US expansion westward?
asked
Dec 25, 2021
History
high-school
2
answers
5
votes
73.8k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org