menu
QAmmunity.org
Questions by Freggar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Freggar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Freggar
Filter
User Freggar
Recent activity
All questions
All answers
In gym class, a student can do 30 sit-ups in 60 seconds and 90 sit-ups in 180 seconds. Graph the proportional relationship.
asked
May 8, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
32.3k
views
3. Sherbet is often used as a palate cleanser. What other foods might work well for this purpose and why? | I
asked
Apr 7, 2024
Health
college
1
answer
4
votes
71.5k
views
Analiza la discriminación y la violencia de género inciden, de manera negativa, en el desarrollo de la igualdad de derechos y oportunidades en la sociedad, y elabora propuestas para contribuir a la construcción
asked
Dec 11, 2023
Spanish
high-school
1
answer
3
votes
57.6k
views
It was a paved track, a path that kept them in marching order. Their mail-shirts glinted, hard and hand-linked; the high-gloss iron of their armour rang. –Beowulf: A New Verse Translation, Seamus Heaney
asked
Nov 25, 2023
English
college
2
answers
12
votes
216k
views
The development of ancient civilizations in Egypt, Mesopotamia, India, and China indicates the importance of
asked
Aug 5, 2023
Social Studies
college
1
answer
3
votes
18.1k
views
What is the sum of the polynomials?(8x2-9y2-4x)+(x2-3y2–7x)7x2 - 6y2 + 3x9x2 - 6y2+3x9x2 - 12y2 + 3x9x2 - 12/2 - 11x
asked
Jul 4, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
108k
views
Samantha has been diagnosed with a learning disability related to doing math problems, understanding time, and using money. This learning disability is.
asked
Feb 4, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
180k
views
A club collected $3,472 to buy computers. if each computer costs $680, estimate the number of computers that the club can buy explan This is how I need to answer it:
asked
Feb 1, 2023
Mathematics
college
2
answers
4
votes
75.5k
views
Ms. Rumble's history class conducted interviews with their grandparents for a class project. The grandparents less than 89 years old knew that Amelia Earhart was the first woman to fly solo across the
asked
Jan 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
135k
views
Please help I’m so confused Please don’t use the link joke
asked
Aug 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
201k
views
What's the definition of civil war?
asked
Aug 9, 2022
History
high-school
2
answers
1
vote
153k
views
5-CONVERSACIÓN - Complete the conversation with the correct words. Carlos: Hola. Me Hola Carlos Cómo te llamas? Beatriz: Me _llamo Beatriz. Carlos: Beatriz Beatriz:
asked
Jul 2, 2022
Spanish
high-school
2
answers
25
votes
8.6k
views
Fill in the blank with the correct German form. _______ Feuerwehrmann muss stark sein. Ein Seine Meine Ihre
asked
Mar 21, 2022
German
high-school
1
answer
14
votes
121k
views
13. What are the factors that impede healing? 14. What are the 3 stages of healing? 15. How long do each of the stages last?
asked
Mar 12, 2022
Medicine
high-school
1
answer
0
votes
124k
views
Burning of vegetation realse of what Heeeeeeeeelpp meeeeee
asked
Feb 22, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
50.8k
views
2x-1/3 + x-2/4 - x+1/2=12
asked
Jan 25, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
35.2k
views
Joseph walks his dog 4 times a day to make sure he gets enough exercise. If he walks his dog 2/3 of a mile each time he walks him, how far will Joseph have walked his dog by the end of a 7 day week? Explain
asked
Jan 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
154k
views
HELP:Sarah, who is 19 feet away from Justin, has a ball in her hand. Sarah throws the ball away from Justin at a speed of 5 feet per second. It takes the ball 4 seconds to reach a third friend, Brandon.
asked
Oct 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
143k
views
How do you know something has moved even if you didn't see the object move?
asked
Aug 11, 2021
Physics
middle-school
1
answer
0
votes
94.7k
views
Tessa adopts a rescue dog. On the way home, she stops at the store to buy a case of dog food. A case has 12 cans and costs $19.92. How much does each can cost?
asked
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
106k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org