menu
QAmmunity.org
Questions by Footonwonton
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Footonwonton
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Footonwonton
Filter
User Footonwonton
Recent activity
All questions
All answers
How many unique triangles can be draw waith side lengths id 12 cm and 16 cm, and a 50 degree included angle?
asked
Dec 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
2.9k
views
2. Molten Iron metal and carbon monoxide are produced in a blast furnace by the reactionof iron(III) oxide and pure carbon. If 70.0 grams of Fe203 are used, how many grams ofiron can be produced?The Balanced
asked
Oct 18, 2023
Chemistry
college
1
answer
0
votes
5.6k
views
A spring is compressed 0.48 m inside a dart gun. What is the potential energy of the spring? (k = 800 N/m)
asked
Aug 16, 2023
Physics
college
1
answer
3
votes
96.6k
views
Hey I know nothing and this is my final exam
asked
Mar 28, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
150k
views
8. According to John Green, what invention made Luther's ideas spread so rapidly throughout Europe?
asked
Dec 2, 2022
History
high-school
1
answer
3
votes
46.6k
views
Two children are pulling and pushing a 30.0 kg sled. The child pulling the sled is exerting a force of 12.0 N at a 45o angle. The child pushing the sled is exerting a horizontal a force of 8.00 N. There
asked
Aug 20, 2022
Physics
high-school
2
answers
1
vote
229k
views
Behavior decreases because something pleasant is taken away as a consequence of the behavior: Charlie throws a fit in the toy store because his mom would not buy him the game that all his friends have.
asked
Aug 11, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
151k
views
Analyze the map below and answer the question that follows. A political map of Southeast Asia. Countries are labeled 1, 2, 3, 4, 5, and 6. 1 is between Thailand and India. 2 is between Myanmar and Cambodia.
asked
May 28, 2022
Geography
middle-school
2
answers
23
votes
226k
views
What is the area, in square units, of ΔDEF with D(5,−1) E(1,−4), and F(−5,4)? A. 25 square units B. 37.5 square units C. 50 square units D. 75 square units
asked
May 27, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
234k
views
Martin’s running ability is measured by this proportion: StartFraction 1 over 7 EndFraction = StartFraction 3 over 21 EndFraction Use the proportion to identify the values of the variables that complete
asked
Feb 27, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
87.1k
views
The slope of a line is −3, and a point on the line is (4,−1).
asked
Jan 13, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
231k
views
A plane flew for 2 hours at 467 mph (miles per hour) and 5 hours at 536. How far did the plane fly in miles
asked
Jan 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
170k
views
Cell are the basic unit of ( )and( ) Fill the blank
asked
Nov 12, 2021
Social Studies
college
1
answer
1
vote
25.4k
views
In 5-7 sentences, explain how the kingdoms of Ghana, Mali, and Songhai became powerful through their natural resources.
asked
Nov 9, 2021
History
high-school
1
answer
4
votes
138k
views
The scale model of a rectangular garden is 1.5 ft by 4 ft. The scale model is enlarged by a scale factor of 7 to create the actual garden. What is the area of the actual garden? 6 Feet squared 42 Feet
asked
Aug 18, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
106k
views
What is the product? 8.25 x 1 5 0.82 O 1.65 0 8.25 16.5
asked
Jun 19, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
205k
views
jenna is filling containers of beans. Each container holds 1/3 of a kilogram of beans. if jenna has 8 kilograms of beans, how many containers can she fill?
asked
Apr 3, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
99.4k
views
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!! 30 points!! explain step by step plsss thanks.
asked
Apr 3, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
131k
views
Help as soon as possible
asked
Sep 2, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
7.6k
views
Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent
asked
Feb 21, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
169k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org