menu
QAmmunity.org
Questions by Farjana
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Farjana
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Farjana
Filter
User Farjana
Recent activity
All questions
All answers
Provide two examples of external cultural influences on consumer behavior, whether they are foreign or domestic, and discuss how cultures affect consumer behavior.
asked
Dec 23, 2024
Business
college
1
answer
5
votes
107k
views
A. If a monopoly faces an inverse demand curve of pQ, has a constant marginal and average cost of $, and can perfectly price discriminate, what is its profit? What are the consumer surplus, welfare,
asked
Nov 13, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
171k
views
Tonka borrowed $920 from a bank at 14% simple interest. After 3 years, he paid back the loan plus the interest. a. How much interest did Tonka pay? b. How much did Tonka pay back altogether?
asked
Oct 25, 2024
Mathematics
college
1
answer
2
votes
109k
views
What is the ID Tract associated with the Spinothalamic tract?
asked
Oct 17, 2024
Biology
high-school
1
answer
4
votes
45.2k
views
A group creativity technique by which efforts are made to find a conclusion for a specific problem by gathering a list of ideas spontaneously contributed by its members is called: A) Collaborating B) Building
asked
Oct 1, 2024
Arts
high-school
1
answer
3
votes
6.6k
views
The ABC Company, whose common stock is currently selling for $52 per share, is expected to pay a $3.25 dividend in the coming year. If investors believe that the expected rate of return on XYZ is 12 percent,
asked
Sep 19, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
78.3k
views
Which of the following is an equivalent fraction of 13/39? a. 2/3 b. 3/6 c. 1/3 d. 4/3
asked
Sep 7, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
70.2k
views
A student does 300 joules of work in pushing a cart 3.0 meters due east and then does 400 joules of work pushing the cart 4.0 meters due north. The total amount of work done by the student is
asked
Jul 16, 2024
Physics
college
2
answers
3
votes
131k
views
Rosa's car can travel 220 miles on 8.2 gallons of gas. If all conditions remain the same, approximately how many miles should she be able to drive on 15 gallons of gas? A) 413.41 B) 450 C) 586.59 D) 657.
asked
Jun 19, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
116k
views
What cloud model is used to connect Azure VMs and on-premises VMs? a) Hybrid Cloud b) Public Cloud c) Private Cloud d) Community Cloud
asked
Mar 17, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
68.9k
views
The stirrup is a part of the a. outer ear b. middle ear c. inner ear d. cochlea The loudness of a sound depends on a. frequency b. intensity c. overtones d. timbre The blending of fundamental tone and
asked
Jan 23, 2024
Biology
college
1
answer
0
votes
121k
views
The function f(x) = - 2x ^ 3 + 36x ^ 2 - 192x + 10 has one local minimum and one local maximum .
asked
Jul 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
215k
views
Exercise 2 Write the plural of each word. knife
asked
May 23, 2023
English
high-school
1
answer
4
votes
26.9k
views
3 times what number equals 1
asked
Apr 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
56.1k
views
Discuss the requirements of police operation ?
asked
Dec 12, 2022
Law
college
1
answer
5
votes
125k
views
What distinguishes formal art criticism from other theories used to evaluate art?
asked
Dec 5, 2022
Arts
high-school
1
answer
2
votes
192k
views
Mrs. Nava needs 9 1/2 quarts of ice cream to make a dessert to be served at her daughter's birthday party. The flavor of ice cream that Mrs. Nava needs only comes in I-gallon containers. How many I-gallon
asked
Nov 28, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
161k
views
Hello friends! :) What does ration cards mean (for ww2)? Like what were they used for? Who were they used for?
asked
Oct 25, 2022
History
middle-school
1
answer
18
votes
74.8k
views
9. Maria usually pays $3.10 per pound for her favorite granola. Which of the answers below is a better deal? A. 2 pounds for $6.49 B. 3 pounds for $10 C. 5 pounds for $14.75 D. 8 pounds for $28 What’s
asked
Sep 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
178k
views
HELP NEEDED Graph the linear equation using Slope-intercept form. 1 y = -x - 3 4 Begin with b. • Move with m.
asked
Jul 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
203k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org