menu
QAmmunity.org
Questions by Ezequiel Moreno
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Ezequiel Moreno
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ezequiel Moreno
Filter
User Ezequiel Moreno
Recent activity
All questions
All answers
two times x is 16 more than y. The sum of x and two times y is 18. write two equation and graph to find the value of y?
asked
Dec 10, 2023
Mathematics
college
2
answers
5
votes
73.8k
views
2tan^2 x - tank-6=0 solve for 0°< × < 360°
asked
Jun 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
215k
views
8x − 2y = 1 with − 4x + y = 3 do these equations have one solution, no solutions, or infinite solutions.
asked
Apr 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
5.9k
views
A car travels 10 miles east in 30 minutes. What is the car's velocity in miles per hour
asked
Jan 27, 2023
Physics
college
1
answer
0
votes
142k
views
On two investments totaling $9,500, Peter lost 3 % on one and earned 7 % on the other. If his net annual receipts were $169, howmuch was each investment?Step 2 of 2: Solve the system of equations.
asked
Jan 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
144k
views
Find the translation of the triangle along v
asked
Nov 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
217k
views
A child riding a bicycle at 5 meters per seconds accelerates at 2.0 meters per second for 4.0 seconds. What is the child's speed at the end of this 4.0 second interval
asked
Oct 9, 2022
Physics
high-school
2
answers
15
votes
74.1k
views
How did slavery differ in West Africa, and in the American colonies? Please Help!! 20 POINTS
asked
Aug 26, 2022
History
college
1
answer
5
votes
140k
views
find the y-cordinates of the points that are 10 units away from the point (7,6) that have a x-cordinate of -1
asked
Aug 11, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
177k
views
Leah ran the mile in 12.08 minutes on Tuesday. She ran the mile 1.42 minutes faster on Thursday. How long did it take Leah to run the mile on Thursday? PLEASE
asked
Aug 4, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
171k
views
Hello can someone help me plss. - choose any picture of air pollution. 1-describe the picture. 2-name the problem. 3-talk about the dangers. 4-find the solutions.
asked
Mar 2, 2022
English
high-school
1
answer
4
votes
166k
views
How do I do this plz help
asked
Nov 9, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
193k
views
Who is father of computer ?
asked
Nov 4, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
47.7k
views
Which expressions are equivalent to -6.3x - 4.2 ?
asked
Oct 22, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
96.1k
views
You started saving for a car when you were in middle school. You have done some research and discovered that it will cost you about $15,000 for a used car that would fit your needs. You were encouraged
asked
Sep 21, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
37.8k
views
Marco paid $42.40 for 6.4 Gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas? Group of answer choices
asked
Jul 10, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
127k
views
I need some help, what comes after march/
asked
May 25, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
210k
views
A car starts from rest and uniformly acceleration to find speed of 20.0m/s in a time of 15.0 s . How far does the car travel during this time ?
asked
Apr 22, 2021
Physics
college
2
answers
0
votes
182k
views
Here is a better understanding of what the question was
asked
Feb 22, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
30.7k
views
The functions of Management are planning, organizing, staffing, leading, and controlling. What do these functions represent?
asked
Jan 17, 2021
Business
high-school
1
answer
0
votes
209k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org