menu
QAmmunity.org
Answers by Exkoria
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Exkoria
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Exkoria
Filter
User Exkoria
Recent activity
All questions
All answers
What is the process and conditions needed for hail to form
answered
Sep 20, 2021
Biology
middle-school
3
votes
15.8k
views
National institutes of health definition
answered
Jul 19, 2021
Medicine
high-school
0
votes
122k
views
A box of pancake mix containing 2 1/4 pounds costs $3.60. What is the cost per pound?
answered
Jun 23, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
231k
views
Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack) A. $2.55 B.$2.05 C. $1.55 D. $2.75
answered
Jun 21, 2021
Mathematics
college
4
votes
219k
views
According to the U.S. Constitution, how does a someone get nominated to be a Supreme Court Justice? * A. by the current serving Chief Justice B. by the Executive Branch C. by popular vote D. by the Senate
answered
May 9, 2021
History
middle-school
1
vote
97.7k
views
Can someone help me, please Which equation represents the table below?
answered
Feb 26, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
222k
views
An advertiser wants to make claims about the healthfulness of a food. Which technique might the advertiser use? A. an ad stating that the food is low in sugar B. an ad showing a movie star eating the food
answered
Feb 9, 2021
Health
high-school
4
votes
193k
views
Ben needed to make a good grade, so he his homework before watching television. What is the correct form of the verb that should go in the blank? A. doed B. did C. doing D. do
answered
Jan 12, 2021
English
college
2
votes
155k
views
How do you think humans have impacted biodiversity?
answered
Aug 29, 2020
Biology
high-school
3
votes
110k
views
Whats the gcf of 8and 24
answered
Aug 23, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
206k
views
Kai's goal for her history assignment is to learn as much as she can about Navajo Indian culture by reading books and Internet sources and then visit the reservation near her hometown in New Mexico. Kai's
answered
May 1, 2020
Social Studies
high-school
3
votes
19.6k
views
A nut wholesaler sells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix is to sell for $4.80 per pound, how many pounds each of peanuts and
answered
Mar 26, 2020
Mathematics
high-school
3
votes
43.0k
views
You are watching a wave with a frequency of 512 Hz go past. How many peaks of the wave go past you each minute?
answered
Mar 21, 2020
Physics
college
0
votes
151k
views
Which of the following is an odd function?
answered
Feb 22, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
4.6k
views
Corey bought 2\dfrac122 2 1 2, start fraction, 1, divided by, 2, end fraction liters of paint for \$60$60dollar sign, 60. What was the cost per liter of paint?
answered
Jan 25, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
206k
views
-6(b+5)-6=-31-6b a no solution problem
answered
Jan 21, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
97.2k
views
What was the outcome of the impeachment proceedings against President Johnson?
answered
Aug 31, 2019
History
middle-school
2
votes
124k
views
Relationship Among Ideas: Identify and explain any opposing claims Jefferson anticipates. What counterarguments does he offer? How do these relate to his overall argument? Author’s Methods: What claims
answered
Aug 22, 2019
History
high-school
4
votes
29.0k
views
The low temperature -1.8 °C yesterday and -2.1 °C today. Use the symbols < or > to show the relationship between the temperaturs. HELPPPPPP MEEEE DUE TOMORROW 11/9/18
answered
Jun 9, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
113k
views
A business owner pays $1,200 per month in rent and a total of $120 per hour in employee salary for each hour the store is open. On average, the store brings in $200 in net sales per hour. Which equation
answered
May 4, 2019
Mathematics
college
1
vote
212k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org