231k views
2 votes
A box of pancake mix containing 2 1/4 pounds costs $3.60. What is the cost per pound?

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.60

Explanation:

$3.60 divided by 2 1/4 is $1.60

User Exkoria
by
5.8k points