menu
QAmmunity.org
Answers by Ericn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ericn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ericn
Filter
User Ericn
Recent activity
All questions
All answers
Over Armour, Inc., sold 5 shirts to its customer for a price of $10 per shirt that cost $6 per shirt. Total Revenues equals ______ and the expense equals _______.
answered
May 17, 2024
Business
high-school
2
votes
31.5k
views
At 10 AM, John and Tyler both started running towards each other from opposite ends on a 10-mile path along the river. John runs at a pace of 12 minutes per mile, and Tyler runs at a speed of 15 mph. Will
answered
May 1, 2024
Mathematics
high-school
7
votes
85.7k
views
If your company did not have to continually replace lost customers, money spent on marketing to replace lost customers could be used on: (Select all that apply.)_______
answered
Mar 21, 2024
Business
high-school
5
votes
8.1k
views
Can someone help me whit this
answered
Feb 23, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
229k
views
Socratic questioning is based on three (3) types of questioning. These are; Select one: a. Life, School, and Health b. Procedure, Preference, and Judgement c. Evidence, Inquiry, and Proof d. Procedure,
answered
Dec 19, 2023
Health
college
6
votes
158k
views
f(x) = − 5 sin(2x − π) + 2 g(x) graph of a quadratic with points at 1, 2 and 3, negative 2 and 5, 2 h(x) x y −2 10 −1 7 0 5 1 3 2 5 3 7 4 10 Which function has the smallest minimum? All three functions
answered
Nov 28, 2023
Mathematics
college
9
votes
62.2k
views
I think its C or D im confused
answered
Jun 10, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
131k
views
write a 15-line poem or a half-page narrative describing your Thanksgiving or feelings about the holiday. What are you thankful for?
answered
Jan 10, 2023
Social Studies
high-school
7
votes
132k
views
What is the hajj and why is it important to Muslims?
answered
Jan 8, 2023
History
high-school
2
votes
149k
views
A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
college
3
votes
89.9k
views
7. En una reunió de nois i noies el nombre de noies és 25 vegades més que el de nois. Si surten de la reunió 10 nois i 10 noies, queden el doble de noies que de nois. Quants nois i quantes noies hi havia
answered
Dec 26, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
28.7k
views
What’a the answer!!?
answered
Nov 19, 2022
Chemistry
college
5
votes
34.4k
views
How do I calculate the missing side using the 33 degree angle in trig terms
answered
Sep 4, 2022
Mathematics
college
7
votes
54.1k
views
(2 to the power of -6) divided by 13
answered
Aug 28, 2022
Mathematics
middle-school
9
votes
66.0k
views
Which of the following options best explains how less chlorophyll would affect the process of photosynthesis in plants? Group of answer choices It would limit the amound of light absorbed by the plant
answered
Jul 22, 2022
Chemistry
middle-school
5
votes
27.9k
views
In this lesson, you learned most people say you get hired or fired within the first 30 seconds of an interview. Describe five items you should do during an interview to present yourself successfully. Write
answered
Jul 16, 2022
English
high-school
7
votes
229k
views
Can you please help me with this
answered
Jun 30, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
178k
views
What do all cells have in common?
answered
Jun 9, 2022
Biology
college
4
votes
210k
views
Y varies inversely with x. If y = 40 when x = 16, find x when y = -5.
answered
May 26, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
180k
views
Stephanie, Mike, and Howard gather blackberries for their grandmother. Stephanie picks 438 pounds, Mike picks 2.5pounds, and Howard gathers 314pounds of blackberries. If they place all the blackberries
answered
Apr 16, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
75.4k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org