menu
QAmmunity.org
Questions by Eric Platon
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Eric Platon
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Eric Platon
Filter
User Eric Platon
Recent activity
All questions
All answers
Which of the following should not use 'ser'? Yo soy en la escuela hoy. Ustedes son de los Estados Unidos. La fiesta es a las ocho y media.
asked
Oct 26, 2023
Spanish
high-school
1
answer
3
votes
87.6k
views
Answer gradient of line
asked
Sep 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
120k
views
The illustration in figure below shows a uniform metre rule weighing 30 N pivoted on a wedge placed under the 40 cm mark and carrying a weight of 70 N hanging 2 from the 10 cm mark. The ruler is balanced
asked
Aug 25, 2022
Physics
high-school
1
answer
0
votes
20.1k
views
Belinda builds a rectangular prism that is 2 cubes long, 3 cubes wide, and 2 cubes tall. Each dimension of April's rectangular prism is twice as many cubes as Belinda's prism. What is the volume of
asked
May 26, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
234k
views
Four major blood phenotypes (A, B, AB, and O) are determined by three alleles: A, B, and O. A person with type A has a certain protein on their blood cells' membranes. A person with type B has a different
asked
May 26, 2022
Biology
college
2
answers
4
votes
53.7k
views
‘We are very miserable,’ said Darzee. ‘One of our babies fell out of the nest yesterday, and Nag ate him.’ ‘H’m!’ said Rikki-tikki, ‘that is very sad – but I am a stranger here. Who is Nag?’ Darzee and
asked
Apr 26, 2022
English
high-school
2
answers
17
votes
80.5k
views
Find the cube root of 512
asked
Apr 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
10
votes
227k
views
each of these entrepreneurs helped the Coca - Cola Company become one of the largest beverage companies in the world. Based on your knowledge of economics, their work was primarily motivated by a desire
asked
Apr 2, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
20
votes
184k
views
Apply the distributive property to create an equivalent expression. 1/5 (15+10k) =
asked
Mar 27, 2022
Mathematics
college
2
answers
18
votes
133k
views
Compute the payback period for a project that requires an initial outlay of $297,771 that is expected to generate $40,000 per year for 9 years.
asked
Feb 21, 2022
Business
college
1
answer
5
votes
164k
views
What are the values of x, z, and y? Answer and explanation please! <3
asked
Feb 2, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
56.7k
views
If you buy 20 apples for 10.00 how much is 1 apple? answer dis then you got big brain! :)
asked
Dec 14, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
167k
views
Members of the same species of bird became geographically separated. Over many years, the two groups evolved to become two different species. Which of these observations is the best evidence that two separate
asked
Nov 28, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
70.8k
views
Each baseball hat costs the same amount of money. The cost for 18 baseball hats was $216. What is the unit price?
asked
Oct 23, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
199k
views
DOMAIN: RANGE FUNCTION: PLZZ HELP HURRYY‼️‼️‼️
asked
Jun 3, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
171k
views
Mice are common subjects for medical experiments because the responses of their body systems are very similar to human responses. A scientist is planning an experiment to investigate homeostasis in mice.
asked
Mar 26, 2021
Biology
college
2
answers
0
votes
181k
views
El esposo prefiere que su esposa ____ menos ropa. A) compras B) compre C) compra
asked
Dec 18, 2020
Spanish
middle-school
2
answers
3
votes
4.2k
views
Multiple Choice: for the earliest humans , the only strategic mineral materials were: a) Copper and tin B) water and salt c) iron and gold d) muscovite and bronze
asked
Sep 23, 2020
Geography
college
1
answer
5
votes
92.3k
views
At a bowling alley, shoe rentals cost $3 and each game costs $4. The average cost c (in dollars) of bowling n games is given by c=4n+3n. Find how many games you must bowl for the average cost to fall to
asked
Jul 21, 2020
Physics
high-school
2
answers
0
votes
115k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org