menu
QAmmunity.org
Answers by Enzey
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Enzey
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Enzey
Filter
User Enzey
Recent activity
All questions
All answers
Discuss what is an embedded system. Explain the relative advantages and disadvantages of an embedded OS based on an existing commercial OS compared to a purpose-built embedded OS.
answered
Jul 27, 2023
Computers and Technology
high-school
7
votes
38.7k
views
Justin is buying a cell phone that has a regular price of $149. The cell phone is on sale for 15% off the regular price. What will be the sale price?
answered
Jun 18, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
116k
views
What figurative languages can you find in the poem?
answered
Mar 3, 2023
English
college
2
votes
75.6k
views
Soviet Union spent more money on _______ than __________ issues. A) trade; international B) domestic; state C) weapons; domestic D) highways; country
answered
Feb 20, 2023
History
high-school
5
votes
85.4k
views
Plssssss hxidhdieid helppp
answered
Jan 26, 2023
English
college
5
votes
29.6k
views
Which verb form correctly completes this sentence? Je n’aime pas ces tableaux parce que je ne ___________ pas l’art des siècles passés.
answered
Dec 15, 2022
French
high-school
2
votes
56.0k
views
Help plz look at the image to answer to all 10 questions no links plz
answered
Nov 17, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
117k
views
Fill in the blank to make the number sentence true. Explain how you know. ?/3 x 11 > 11
answered
Jul 24, 2022
Mathematics
college
9
votes
7.5k
views
What is the meaning of detrimental relationship
answered
Jun 4, 2022
English
high-school
0
votes
169k
views
How to turn off passcode
answered
Apr 21, 2022
History
college
5
votes
170k
views
Brendon wants to run 13.8 Miles this week. so far he ran 6.7 miles. how may more m8les does brendon need to run
answered
Apr 17, 2022
Mathematics
college
10
votes
198k
views
If 7 apples cost 0.11 each, what is the total cost?
answered
Apr 4, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
135k
views
Plz help me i need this done. i will give 3 extra points if it is correct
answered
Mar 30, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
55.1k
views
I made some brownies and cookies to sell for a local fundraiser. The cookies sold for $0.75 each and the brownies sold for $1.25 each. If I sold 51 baked goods and made $53.25 from the bake sale, which
answered
Mar 16, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
191k
views
Define DNA and explain the role it plays in cells and in sexual and asexual reproduction.
answered
Mar 11, 2022
Biology
high-school
3
votes
218k
views
At the local grocery store, 2 bottles of water cost $3.00 and a box of 5 granola bars cost $4.00. What is the cost for 4, 6, and 8 bottles of water? What is the unit rate for a bottle of
answered
Oct 26, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
31.7k
views
What is the answer when you add. 2/100 + 4/10
answered
Aug 26, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
102k
views
Estimate the sum or difference 6/10+7/12?
answered
Aug 24, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
85.7k
views
Last year, a car dealership sold 144 new cars and 108 used cars. Since then, the number of new cars sold is increasing by 8 cars each year, while the number of used cars sold has been decreasing by 5 cars
answered
Jul 31, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
164k
views
Read this excerpt from A Black Hole is NOT a Hole. Which type of illustration would reinforce this information? What if the black hole were lumpy? Instead of getting a nice, smooth stretch, you'd be pushed
answered
Jun 15, 2021
English
middle-school
4
votes
52.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org