menu
Qammunity.org
Answers by Elwis
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Elwis
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Elwis
Filter
User Elwis
Recent activity
All questions
All answers
why do you think artists are using musical imagery to frequent in their compositions?how do you think these two discipline themselves to one another?
answered
Dec 16, 2021
Arts
high-school
2
votes
166k
views
persona que enseña un deporte UnattemptedQuestion 2 with 1 blank parque donde puedes ver animales UnattemptedQuestion 3 with 1 blank deportista que gana un torneo UnattemptedQuestion 4 with 1 blank lugar
answered
Dec 15, 2021
Spanish
high-school
3
votes
157k
views
Hich statement best describes the relationship of photosynthesis and energy? The process of photosynthesis is energy storing because the process converts light energy into chemical energy which is stored
answered
Aug 27, 2021
Biology
high-school
0
votes
19.8k
views
A merchant marks his wares 40% more than the real price and allows 20% discount. His profit is?a) 20% b) 18% c) 16% d) 12% e) None of these
answered
Jul 29, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
149k
views
ASAP: what are the real properties of steel??
answered
Jun 30, 2021
Engineering
middle-school
6
votes
66.8k
views
In the table below, which statement would best fill the missing box under “Closed System”? Open System Closed System Matter freely moves Matter does not freely move Energy freely moves Energy is unknown
answered
Jun 17, 2021
Physics
middle-school
5
votes
91.9k
views
Compare the decimals using >, <, or = .65 .8
answered
May 7, 2021
Mathematics
college
2
votes
173k
views
8 1/2 + 2 7/9 = ----- fill in the lkank
answered
Apr 28, 2021
Mathematics
college
2
votes
149k
views
In the context of the poem, what does the word blithe most likely mean?
answered
Apr 1, 2021
English
high-school
6
votes
9.1k
views
A cafeteria serves 340 cups of milk each day. How many pints of milk does the cafeteria serve each day? 680 pt 85 pt 170 pt 1,360 pt What is the answer
answered
Mar 30, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
159k
views
Which word in the sentence below is NOT spelled corectly? The laboratory,we set up the apparatus efficiently in approximately 10 minutes
answered
Feb 26, 2021
English
high-school
5
votes
38.3k
views
Express the rate as a unit rate. $12 for 4.8 pounds $ ____ per lb
answered
Feb 23, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
30.7k
views
Frank and his family are going to the grand opening of a circus there is a special price on tickets this weekend tickets cost 36 each this is a 60% of the cost of a regular price ticket. What is the cost
answered
Aug 5, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
23.8k
views
What is a middle point perspective
answered
Jul 22, 2020
Arts
middle-school
7
votes
12.3k
views
What is propaganda?
answered
Feb 13, 2020
English
middle-school
2
votes
216k
views
And object has a mass of 6.8 g and a volume of 34 m and object has a mass of 6.8 g and a volume of 34 mL. What is the density of the object
answered
Oct 19, 2019
Business
high-school
4
votes
44.4k
views
Tibetan monks are known as what? (A) hamlets (B) dalais (3) lamas
answered
Sep 11, 2019
History
middle-school
1
vote
34.0k
views
Question 30 please!!
answered
Jul 29, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
69.6k
views
Show Your Work 1. 28 in. = ft 2.15 pt. = qt 3. 38 in. = ft 4. 18 ft = yd 5. 72 oz = lb 6. 2 lb = oz 7. 4 gal = qt 8. 4 1/2 pt = c 9. 3 c = fl oz 10. 2 mi = ft 11. 1 1/4 mi = ft 12. 5,000 lb = t 13. 13
answered
May 12, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
195k
views
Use the formula A=bh , where A is the area, b is the base length, and h is the height of the parallelogram, to solve this problem. A sign on the side of a van is in the shape of a parallelogram. The area
answered
Apr 20, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
24.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org