menu
QAmmunity.org
Questions by Edmon
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Edmon
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Edmon
Filter
User Edmon
Recent activity
All questions
All answers
What is the answer to this ?
asked
Jun 21, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
131k
views
Subtract the sum of 13 and 6 from 40. *
asked
Jun 2, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
111k
views
According to religious beliefs, who did Hagar give birth to? A. Issac B. Ishmael C. Cain D. Abel
asked
Apr 9, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
33.5k
views
1) Find AC 2 А 24 118° 220 B
asked
Feb 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
213k
views
Two containers designed to hold water are side by side, both in the shape of a cylinder. Container A has a diameter of 18 feet and a height of 15 feet. Container B has a diameter of 16 feet and a height
asked
Jan 2, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
181k
views
Roshanay makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 84 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the unit cost per ounce for the turkey Roshanay purchases?
asked
Dec 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
103k
views
Find the percent rate of change in these two equations. Round your answers to the nearest tenth. Show your work. y = ( 1 - 0.221 )^t AND y = 0.5 ( 1 + 1.226 )^t
asked
Sep 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
220k
views
Which of the following is an example of an interest group? O A. NATO O B. The Republican Party OC. The House of Representatives OD. The National Association for the Advancement of Colored People
asked
Aug 16, 2021
History
high-school
1
answer
0
votes
21.6k
views
Why is light considered both a wave and a particle
asked
Jun 2, 2021
Physics
college
1
answer
0
votes
168k
views
See if you're a genius by answering this question! A 2-liter bottle of soda (67.6 ounces) costs $1.89. A case of twelve 12 ounce cans of the same soda costs $2.99. Calculate the unit price (price/ounce)
asked
Mar 24, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
2.0k
views
I was just wondering this is one of my questions in my math books and i needed help
asked
Mar 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
168k
views
Which sentence demonstrates correct pronoun case? •Eli went to the store with Hannah in them. •My cousins took their friends, George and he, out to eat. • Emily and them came over to our house last night.
asked
Jan 26, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
177k
views
A 0.4-W cylindrical electronic component with diameter 0.3 cm and length 1.8 cm and mounted on a circuit board is cooled by air flowing across it at a velocity of 240 m/min. If the air temperature is 35°C,
asked
Mar 12, 2020
Engineering
college
1
answer
0
votes
120k
views
Need help ppplllleeeassse Hhheeelllppp
asked
Mar 11, 2020
Computers and Technology
middle-school
2
answers
4
votes
211k
views
A column on the periodic table is called a group. Which statement would not support the conclusion that two elements are in the same group?? A) The two elements both have similar atomic radii B) The two
asked
Mar 4, 2020
Biology
college
2
answers
2
votes
60.9k
views
Which of the following would you expect a first grader to do? perform one or two pull-ups walk a balance beam run a mile without resting turn a cartwheel
asked
Nov 25, 2019
Health
college
2
answers
3
votes
149k
views
When an oceanic plate and a continental plate collide, what is the resulting feature? Mid-ocean ridge Mountain Rift valley Trench
asked
Oct 18, 2019
Biology
high-school
2
answers
3
votes
202k
views
Consider the relationship between the place values of the 3s in this number. 333.333 Which statements are true? Choose all answers that are correct.
asked
Jan 26, 2019
Mathematics
college
1
answer
0
votes
15.8k
views
Post–cold war globalization differed from earlier forms of globalization because
asked
Sep 6, 2018
History
high-school
1
answer
5
votes
75.9k
views
What transition would best connect these ideas? Many Americans thought trains too dangerous, even banning them from use. ________, Americans were building more railroad miles than canals in the 1830s.
asked
Apr 1, 2018
English
college
2
answers
1
vote
34.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org