menu
QAmmunity.org
Answers by Draupnie
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Draupnie
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Draupnie
Filter
User Draupnie
Recent activity
All questions
All answers
Most classroom and workplace settings prefer __________ delivery. you prepare a speech carefully in advance, but choose the exact wording during the speech
answered
Sep 6, 2023
English
high-school
4
votes
82.1k
views
Label the equivalence point on the graph of pH versus volume of the titration of a strong acid and strong base shown below no bots please! a. What volume of base was needed to neutralize the acid? b. What
answered
Jul 3, 2023
Chemistry
high-school
7
votes
154k
views
Everyone shop in her favorite store target she buy T-shirts in pair of jeans that cost $20 she’s been a total of 80 or purchase how much does each shirt cost
answered
Mar 20, 2023
Mathematics
college
4
votes
52.7k
views
Marie is saving $75 each week so she can buy a new laptop which costs $1200. She has already saved $125. Find the minimum number of weeks she will have to save in order to be able to make this purchase.
answered
Dec 12, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
76.5k
views
Sale! 60% OFF of the original price! The original price of an easel is $30. How much will Jamal pay if he buys it during the sale?
answered
Dec 2, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
196k
views
A second- grade student is 4 feet tall. Her teacher is 5 2/3 feet tall. How many times as tall as the student is the teacher
answered
Aug 18, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
41.0k
views
The managers of a fast food chain want their products to be as similar as possible across locations. They suspect that the burgers at their Albuquerque branch have bigger parties than the burgers at the
answered
Jul 21, 2022
Mathematics
college
5
votes
223k
views
You deposit $5000 into an account that earns 6% annual interest. Fine the balance after 12 years when the interest is compounded monthly.
answered
Jul 9, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
211k
views
Marie déteste les arts plastiques. Lisez la question et la réponse. Puis, complétez la réponse avec l'expression négative qui convient. Je vais peindre un paysage. Et toi, Marie? Vas-tu peindre un paysage?
answered
Jun 1, 2022
French
college
6
votes
9.5k
views
The picture represents a structure of the respiratory system. Alveoli in the lungs. Which is the function of this structure? to bring air into the body to exchange oxygen with carbon dioxide to carry air
answered
May 3, 2022
Biology
college
0
votes
43.0k
views
Evaluate the expression. (5 − 4)0 + (7 − 3)0 A) 0 B) 2 C) 4 D) 5
answered
Oct 16, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
114k
views
A 3-yard roll of butcher paper costs $8.55. What is the price per foot?
answered
Oct 1, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
192k
views
Look at pic I’m timed
answered
Sep 11, 2021
History
high-school
0
votes
116k
views
What is the greatest common factor of the following three numbers? 12, 18,32
answered
Jun 18, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
85.0k
views
Iridium-192 is used in medicine to treat prostate cancer. Iridium-192 has two modes of radioactive decay: 96% of the time it decays by beta emission and 4% of the time it decays by electron capture. What
answered
Feb 17, 2021
Chemistry
college
2
votes
148k
views
Pls help this place value question
answered
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
83.3k
views
What is -4/3 in a fraction that isn't improper
answered
Nov 23, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
228k
views
2 ln(x + 2) − ln(−x) = 0
answered
Nov 20, 2020
Mathematics
high-school
3
votes
153k
views
Krystal lost $160 on her investments over the last 8 vears. If a loss is represented by a negative number, how much did Krystal lose each year? Thank you who ever answers my question
answered
Oct 15, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
212k
views
Which of the following are reasons the grain supply increased during the High Middle Ages? Select all that apply. A. slash-and-burn agriculture B. the use of oxen to pull plows C. the use of wooden hand
answered
Oct 8, 2020
History
middle-school
4
votes
130k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org