menu
QAmmunity.org
Questions by Dprevite
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Dprevite
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Dprevite
Filter
User Dprevite
Recent activity
All questions
All answers
The nurse is caring for a new patient admitted to the mental health unit. Select the comment by the nurse that demonstrates the communication technique of 'offering self.' 1) Why do you think you had so
asked
Sep 22, 2024
Health
high-school
1
answer
3
votes
211k
views
What are the 3 purposes of the establishment clause and free-exercise clause in the bill of rights?
asked
Aug 22, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
133k
views
Which of the following organs is not part of the lower respiratory system? A. Lungs B. Pharynx C. Bronchi D. Trachea
asked
Jun 20, 2024
Biology
high-school
1
answer
0
votes
17.5k
views
Define health literacy. What aspects of health literacy can be provided in the early learning environment?
asked
Jun 3, 2024
Health
college
1
answer
5
votes
82.3k
views
A car that costs a dealer $24,000 was sold for $28,800. At this rate what would be asked for a car that was $28,800?
asked
Feb 28, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
72.1k
views
The idea of a criminal justice nonsystem, in which different criminal justice agencies focus more on performance measures than on justice, is the basis of the ________ model. Choose matching definition
asked
Jan 13, 2024
Law
college
1
answer
0
votes
127k
views
Hellllpppp plssss!!!!!!!!
asked
Aug 19, 2023
English
high-school
1
answer
3
votes
13.8k
views
James is participating in a 8-mile walk to raise money for a charity. He has received $600 in fixed pledges and raises $11 extra for every mile he walks. Use a point-slope equation to find the amount he
asked
Apr 2, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
155k
views
Type, headings, and graphics are all _____________. A) tools for organizing text B) reference books C) the supporting details in a paragraph
asked
Mar 26, 2023
Arts
college
1
answer
4
votes
3.3k
views
Hi, So I have the number of cells in the data table however I HAVE NO CLUE how to calculate the percent of cells, can someone help me with this PLEASEEEE
asked
Mar 9, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
89.0k
views
PLEASE HELP ME!!! How would I find the perimeter of this shape? Explain your process and all steps required.
asked
Mar 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
98.6k
views
Write the equation of the line passing through point (-6,0) and perpendicular to y= 3/2x
asked
Jan 24, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
37.0k
views
A rectangle has the dimensions 2.3 x 2.1. If I want a rectangle that has the area 16 times the size of the original rectangle, what will be my new dimensions?
asked
Mar 9, 2022
Mathematics
college
1
answer
15
votes
183k
views
8. _________________ became the primary commercial enterprise and ______________________ were the primary means of commercial transport.
asked
Mar 7, 2022
Physics
high-school
1
answer
5
votes
41.3k
views
Sabine has started her own coffee shop in Montreal. She invested her own money and took out loans to open the shop. What is Sabine? A She is a natural resource. B She is an entrepreneur ะก She is a capital
asked
Mar 6, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
19.5k
views
Which of the following is a biofuel produced from plant materials? phosphorus ethanol carbomorph cassava
asked
Mar 4, 2022
Geography
high-school
1
answer
1
vote
41.9k
views
Complete the inequality statement. 4/5___ 3/10 A.< B.> C.=
asked
Oct 24, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
13.8k
views
A grocer's shop sells carrots, onions and cucumbers. The ratio of carrots to onions is 3:4 The ratio of onions to cucumbers is 6:5. Work out the ratio of carrots to cucumbers. Write the ratio in its simplest
asked
Aug 22, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
113k
views
at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups of ice cream??
asked
Jun 16, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
86.5k
views
What is the recursive formula for this sequence 14, 18, 22, 26, 30
asked
May 21, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
208k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org