menu
QAmmunity.org
Questions by Dodecaplex
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Dodecaplex
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Dodecaplex
Filter
User Dodecaplex
Recent activity
All questions
All answers
A 3-pack of jump ropes costs $9.38. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
asked
Oct 27, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
48.1k
views
In a lab refrigerator at a constant temperature of 38.0°F, a temperature sensor is tested. More information is needed for a meaningful response.
asked
Oct 20, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
179k
views
What is a Congressional incumbent
asked
Jul 19, 2024
History
high-school
1
answer
4
votes
209k
views
What are the differences between a simple supply chain and a more complex supply chain?
asked
Jun 26, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
2.4k
views
(b) Find the matrix, rank, and nullity of the transformation: T:P3(R)→P3(R) defined by T(f(x))=f′(x)+2f′′(x)+∫0x50f(t)dt, where f′ and f′′ are first derivative and second derivative of f respectively
asked
May 4, 2024
Mathematics
college
1
answer
2
votes
155k
views
What do hormones secreted in the bloodstream have that allows for them to be terminated and removed from the blood?
asked
Apr 28, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
1
vote
18.3k
views
What Is Marked When Referring to a Sematic Domain? a) The central concept b) The atypical members c) The typical members d) The ambiguous terms
asked
Apr 7, 2024
English
high-school
1
answer
4
votes
5.6k
views
En un viaje organizado por Europa para 120 personas, 48 de los que van saben hablar inglés, 36 saben hablar francés, y 12 de ellos hablan los dos idiomas. Escogemos uno de los viajeros al azar. a. ¿Cuál
asked
Apr 6, 2024
Mathematics
college
1
answer
5
votes
35.9k
views
What does the hyerbole “I take off hard enough to split mountains and shift rivers,” mean???? Please analyze it.
asked
Mar 8, 2024
English
high-school
1
answer
2
votes
182k
views
Please help if you know anything about triangles!!
asked
Sep 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
6
votes
223k
views
Virginia is baking loaves of bread. For each loaf of bread, she uses 1/6 of a teaspoon of baking powder and 4 cups for flour. Virginia has a total of 4/7 of a teaspoon of baking powder and 15 cups of flour.
asked
Mar 20, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
209k
views
I need help solving the problem and plotting the points.
asked
Feb 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
132k
views
What effect did the Berlin blockade have on the escalation of the Cold War?
asked
Apr 27, 2022
History
high-school
1
answer
1
vote
227k
views
Help plz ill give extra points
asked
Mar 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
175k
views
How effectively do two influential models of dissociative disorders explain who develops these disorders
asked
Jan 4, 2022
Social Studies
college
1
answer
15
votes
91.9k
views
Need help ASAP please! 12 points!!
asked
Nov 21, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
62.1k
views
How many times can a lawyer issue an objection during a case?
asked
Aug 23, 2021
Law
high-school
1
answer
5
votes
4.7k
views
How do human actions impact the Earth?
asked
Aug 8, 2021
Physics
college
1
answer
2
votes
115k
views
Find out how fast the turtle is going. A turtle is walking across the street. The truck is coming. Oh NO.... you need to help him with some prayer. The turtle needs to cross 10 more feet to be out of danger.
asked
Jul 3, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
130k
views
When you read a story, what makes the story seem real to you? Select all that apply. being able to picture the place O characters who seem like real people or people I know problems that seem like they
asked
Jun 25, 2021
English
middle-school
2
answers
4
votes
5.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org