menu
QAmmunity.org
Questions by Diogo S
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Diogo S
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Questions by Diogo S
All questions
User Diogo S
Recent activity
All questions
All answers
a rock found in a gold mine weighs 12 ounces.If it contains 14% gold, how many ounces of gold does the rock contain?
asked
Dec 13, 2024
Mathematics
college
2
answers
4
votes
146k
views
What is Economics about? 1) jobs 2) money 3) choices 4) inexpensive items
asked
Oct 21, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
50.1k
views
Group of workers who coordinate their activities to achieve common goals in their relationship with an employer or group of employers; also called labor union. Work unit Trade union Organized labor
asked
Jul 16, 2024
Business
high-school
1
answer
5
votes
36.5k
views
Suppose that after graduation you will either buy a new car (event ) ortake a trip to Europe (event ). Events and are mutually exclusive. a. True b. False
asked
Jun 21, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
161k
views
The mean weight of baby deer at a local zoo is 15.8 lbs, with a standard deviationof 2.4 lbs. A researcher records the weight of the following five baby deer. 14.5 lbs, 16.8 lbs, 15 lbs,16.4 lbs, and 15.
asked
May 26, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
39.1k
views
Which ordered pair is a solution to the system of linear equations 3x - y = ? and Ex + 2y = ?
asked
Apr 5, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
192k
views
Cairo's grandfather gave him an antique watch for his 16th birthday. What did Cairo receive as a gift? 1) A car 2) A watch 3) A book 4) A bicycle
asked
Feb 2, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
85.2k
views
write the function f(x) that represents the described transformation. reflect over x-axisstretch by a factor of 6right 1 down 2
asked
Dec 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
164k
views
HELP IM IN K12 THERS MORE OF THESE
asked
Oct 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
170k
views
Help pleaseeeeeeeeee
asked
Jul 14, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
21
votes
16.0k
views
PLEASE ANSWER 10 POINTS!! Based on the results of the stimulation, the chances of a group having more than two freshman is Options: Likely Unlikely Neither
asked
May 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
25
votes
45.4k
views
Which of the following describes a major difference between the United States and the Soviet Union during the Cold War? A. The United States operated an internal intelligence agency. B. The United States
asked
Nov 1, 2022
History
college
1
answer
2
votes
103k
views
How did bringing slaves to North America promote economic growth? They did the work without pay, and masters kept the profit. They got a job to make money for their families. They specialized in different
asked
Sep 6, 2022
History
high-school
1
answer
0
votes
150k
views
4. A vaccine used against an infectious disease may contain a. weakened pathogens b. specialized blood cells c. a variety of antibiotics d. toxic enzymes Help fast please
asked
Jul 7, 2022
Biology
college
2
answers
8
votes
187k
views
Which is the better deal: $2.98 for 2 liters of soda or $7.40 for 5 liters? Find the unit price of the better deal on the coloring sheet.
asked
Jun 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
10
votes
79.4k
views
1 Select the correct answer. Which type of energy is thermal energy a form of? OA. chemical energy B. kinetic energy O c. magnetic energy OD potential energy Reset Next
asked
Jun 21, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
138k
views
What two civilizations existed at about the same time. * A. Maya and Aztec B. Inca and Aztec C. Inca and Maya
asked
Jun 20, 2022
Social Studies
college
1
answer
5
votes
750
views
Reduce to hours and minutes 66000 seconds
asked
May 13, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
62.3k
views
Why does your heart rate increase when you exercise
asked
May 7, 2022
Health
high-school
1
answer
2
votes
208k
views
Mr Dyson bought 5 gallons of paint. He used 3/4 of the 5 gallons to paint his house. How much paint did Mr. Dyson use? A 3 3/4 gallons B 4 1/4 gallons C 4 3/4 gallons D 3 1/4 gallons
asked
Mar 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
211k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org