menu
QAmmunity.org
Answers by Diego Fortes
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Diego Fortes
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Diego Fortes
Filter
User Diego Fortes
Recent activity
All questions
All answers
Don’t forget your umbrella. It—————by the time you get to school. A.will be raining B.will be rained
answered
Sep 23, 2023
English
high-school
8
votes
24.4k
views
There were 35 foxes with socks sitting on some boxes. How many socks were there altogether. (Remember a fox has 4 feet)
answered
Aug 30, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
46.4k
views
List 2 natural barriers that have helped keep Russia isolated from the rest of the world.
answered
Jul 25, 2022
Social Studies
high-school
13
votes
163k
views
A square has an area of 100 m squared. What is the length of each side?
answered
Jul 19, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
154k
views
3+3y-1+y i need the answer
answered
May 3, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
157k
views
What is the first step? Subtract 2 from both sides Add 2 to both sides Divide both sides by 2 Multiply both sides by 2
answered
Apr 8, 2022
Mathematics
college
3
votes
107k
views
Triangle ABC is similar to triangle DFE. What scale factor is required to dilate triangle DFE so that its image, D′F′E′, is congruent to triangle ABC?
answered
Mar 21, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
25.5k
views
By what percent will the product of two numbers decrease if one of them is decreased by 20% and the other is decreased by 50%?
answered
Mar 16, 2022
Mathematics
college
5
votes
110k
views
Find the slope of the line
answered
Mar 1, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
107k
views
There are 1,505 pieces of fruit for sale at a farmers market. 39% of them are apples 28% are oranges 13% are honeydew melons and the rest are watermelons. How many watermelons are there
answered
Jul 25, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
132k
views
Order the decimals from least to greatest 7.508,5.2161,7.5,7.58
answered
Jul 17, 2021
Mathematics
college
1
vote
84.5k
views
Write the expression 3x12 + 20x6 + 6 in quadratic form.
answered
Jun 25, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
217k
views
A recipe for punch uses 2 cups of grape juice and 3 cups of orange juice. How many cups of orange juice are needed if 6 cups of grape juice are used? A 7 cups B 9 cups C 15 cups D 30 cups
answered
Jun 14, 2021
Mathematics
college
0
votes
52.0k
views
Please help me im really stuck and don't know the answer
answered
May 1, 2021
Biology
high-school
3
votes
162k
views
Differential analysis is a common method used when making which decisions? a. long-term capital project decisions b. short-term business decisions c. sunk cost decisions d. long-term business decisions
answered
Apr 25, 2021
Business
college
5
votes
219k
views
Explain how Islam became part of North African cultures. PLZ answer quick. 20 POINTS!!!
answered
Apr 8, 2021
Geography
middle-school
3
votes
25.5k
views
9 ft=_____ in Do y'all know the answer to this plz help me out plz and thanks
answered
Mar 17, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
168k
views
HELP ASAP!!!! A grocery store has five different packages of bottled water. Which is the best deal available on bottled water at this grocery store? BOTTLED WATER PRICES 6 pack for $3.00 12 pack for $4.
answered
Feb 28, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
42.3k
views
Susan wants to make 2 square flags to sell at a crafts fair. The fabric she wants to buy is 5 meters wide. She doesn't want any fabric left over. What's the least amount of fabric she should buy?
answered
Jan 30, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
117k
views
I need this Simplify (7)(-6).
answered
Jan 10, 2021
Mathematics
college
5
votes
41.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org