menu
QAmmunity.org
Answers by Dermott
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Dermott
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dermott
Filter
User Dermott
Recent activity
All questions
All answers
At a hardware store, they can cut a length of rope off of a big roll, so you can buy any length you like. The cost for 6 feet of rope is $7.50. How much would you pay for 50 feet of rope, at this rate?
answered
Feb 19, 2021
Mathematics
college
3
votes
150k
views
Yeast is a facultative anaerobe. This means that alcohol fermentation takes place only if: 1 the temperature is close to 37°C 2 the atmosphere does not contain oxygen 3 sugar is provided to the cells 4
answered
Feb 2, 2021
Biology
college
1
vote
32.4k
views
Why did the Spanish economy begin to decline despite the influx of silver?
answered
Jan 28, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
3
votes
188k
views
Write the equation of the line perpendicular to 15y-12x=4 at its x-intercept?
answered
Dec 13, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
231k
views
Write an algebraic expression for the given quantity. Let x represent the unknown value. one-forth of the sum of a number and eight
answered
Nov 2, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
59.3k
views
Geometry question need help
answered
Oct 9, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
47.8k
views
Which philosopher agreed with socrates and Plato's assertion that the mind is able survive the death of the body? A. Francis Bacon B. Aristotle C. John Locke D. Rene Descartes
answered
Aug 22, 2020
Social Studies
high-school
3
votes
137k
views
You have written a call option on Walmart common stock. The option has an exercise price of $89, and Walmart’s stock currently trades at $87. The option premium is $1.35 per contract. a. How much of the
answered
Jun 7, 2020
Business
college
4
votes
233k
views
Identify a1, r, and n for the sum of the geometric series. 1 2 + 3 8 + 9 32 + 27 128 + 81 512
answered
Feb 3, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
121k
views
Which is not a negative environmental effect of using high-pressure water hoses on rocky coastlines to clean spilled oil?
answered
Oct 9, 2019
Biology
high-school
2
votes
45.7k
views
What is the area rounded to the nearest square centimeter
answered
May 11, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
146k
views
During revision, you should _____.
answered
Apr 11, 2019
German
college
6
votes
98.8k
views
What is equal to 5.63 grams?
answered
Mar 25, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
205k
views
What is #17 a=3 c=1/3 d=-1
answered
Feb 18, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
89.7k
views
On a piece of paper, use a protractor to construct right triangle ABC with AB = 4 in. m ∠A = 90 °, and m ∠B=45 ° What statement is true about the triangle? A) BC = 8 in. B) BC = 4 in. C) AC = 4 in. D)
answered
Feb 14, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
100k
views
Perry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of X dollars per pound if he pays $12.25 for two point five pounds of American cheese what is the cost per pound of cheese?
answered
Nov 26, 2018
Mathematics
middle-school
7
votes
101k
views
Find the indicated quotient to the nearest tenth. 7.2/ 5.6
answered
Jul 29, 2018
Mathematics
college
0
votes
52.6k
views
What are the limitations of Gina’s model?
answered
Jul 14, 2018
Biology
high-school
3
votes
229k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.5m
answers
Search QAmmunity.org