menu
QAmmunity.org
Answers by Delfuego
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Delfuego
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Delfuego
Filter
User Delfuego
Recent activity
All questions
All answers
(8x2 + 5x – 9) - (3x2 – 5x + 1) = ?
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
55.6k
views
Is this statement true or false? Scientists identify minerals by their color, luster, hardness, streak, and specific gravity. true false
answered
Jan 6, 2022
Social Studies
high-school
2
votes
181k
views
I NEED HELP ASAP!!!! -m/12 = 3/5 What does m equal? Explain.
answered
Nov 23, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
228k
views
Please Help!!Write a formula for the arc length, S, in terms of r.
answered
Oct 30, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
217k
views
what is the coordinating conjunction in the sentence she didn't speak to anyone and no one spoke to her
answered
Sep 10, 2021
English
high-school
4
votes
88.6k
views
Mr. Corbin measures the lengths of three branches. The first branch is 2/3 foot long. The second branch is 2/2 foot long. The third branch is 2/8 foot long. Which list orders the fractions from greatest
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
college
4
votes
141k
views
If f(x) = = 3x + 3, g(x) = 3x + 3, and h(x) = x + 3, what is [g ofo h](-5)?
answered
Aug 15, 2021
Mathematics
college
5
votes
2.9k
views
What kind of reaction has the general form A+B → AB? O A. Combination OB. Decomposition O C. Combustion O D. Displacement Pls help ASAP
answered
Aug 6, 2021
Chemistry
college
2
votes
188k
views
The Bill of Rights were meant to protect US citizens from the a. Anti-Federalists b. Government c. amendments d.British
answered
May 21, 2021
History
high-school
2
votes
107k
views
Mike spent $32.86 on 15.5 pounds of grass seed for his yard. What is the price per pound of the grass seed?
answered
May 8, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
63.9k
views
nder the general transfer pricing rule with excess capacity, the opportunity cost would be equal: Multiple Choice zero. the direct expenses incurred in producing the goods. the total difference in the
answered
Apr 25, 2021
Business
college
2
votes
12.2k
views
Describe the partition of Bengal
answered
Mar 15, 2021
History
middle-school
5
votes
175k
views
The escape velocity from Earth's surface is 1.12 x 104 meters per second. At this speed, how many kilometers would a rocket travel in three minutes?
answered
Feb 20, 2021
Chemistry
college
1
vote
116k
views
Which word ?? check it . what is it supposed to be ?
answered
Feb 9, 2021
English
high-school
5
votes
81.8k
views
What is the rate of change (slope) of the function? X y -2 +1 -1 +2 +3 1 +4 2 +5 02
answered
Jan 24, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
114k
views
True or False? Water is a much more powerful agent of erosion than wind because wind typically does not carry particles as large as those that can be carried by moving water. A. True B. False
answered
Oct 19, 2020
Biology
middle-school
0
votes
190k
views
How can I factor 24 + 32x
answered
Aug 29, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
233k
views
Suppose there were 4,065,014 births in a given year. Of those births 2,081,287 were boys and 1,983,727 were girls. What is the probability that both children will be boys?
answered
Apr 24, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
212k
views
Imagine you are working for the US government in 1946. What measure would you propose to help curb the development of atomic weapons? How about modern day Iran or Korea?
answered
Apr 24, 2020
History
middle-school
3
votes
132k
views
Randy can buy 6 gallons of gas for 18 dollars or 7 gallons for 21 dollars. How much do you think 8 gallons of gas will cost
answered
Dec 21, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
35.3k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org