63.9k views
3 votes
Mike spent $32.86 on 15.5 pounds of grass seed for his yard. What is the price per pound of the grass seed?

User Kiyanna
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

the price per pound of grass is $2.12

User Delfuego
by
7.2k points