menu
QAmmunity.org
Questions by Debiasej
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Debiasej
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Debiasej
Filter
User Debiasej
Recent activity
All questions
All answers
Jack went to baseball practice at 5:45 p.m. He returned home at 8:22 p.m. How long was he gone for? SHOW YOUR WORK PLEASE
asked
Dec 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
126k
views
The volume of a right cone is 3000π units^3. If its radius measures 15 units, find its height.
asked
Aug 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
123k
views
Please help find the significant figure when the mass is converted to mg
asked
May 14, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
154k
views
ActivitySelma uses a jogging trail that runs through a park near her home. The trail is a loop that is of a mile long. On Monday, Selma ran the loop in 3of an hour. What is Selma's unit rate in miles per
asked
Apr 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
34.5k
views
8. Subtract the polynomials: (3x2 + 5x – 8) – (2x2 - 4x + 3) please give steps!!
asked
Oct 20, 2022
Mathematics
college
2
answers
1
vote
160k
views
Which list includes the lower extreme, the lower quartile, the median, the upper quartile, and the upper extreme for the data set given? 14, 30, 35, 8, 29, 28, 31, 42, 20, 36, 32 {8, 24, 30, 36, 42} {8,
asked
Oct 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
224k
views
Solve for X in 4^x + 6^x = 9^x
asked
Sep 8, 2022
Mathematics
college
1
answer
13
votes
130k
views
Explain why it is important for an organization to formulate a product marketing strategy that includes cash flow and income projections. Discuss potential issues that a business can encounter if the marketing
asked
Sep 4, 2022
Business
college
1
answer
8
votes
153k
views
#2 In OZ, m What is the length of PR? A. 2/3 pi B. 8/3 pi C. 4/3 pi D. 16/3 pi
asked
Aug 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
117k
views
Every month Lily goes to the orthodontist to get her braces tightened, afterward her mom gets her a milkshake because biting into hard foods is too painful for her. What is the best way to correct the
asked
Jun 19, 2022
English
high-school
1
answer
1
vote
99.6k
views
What is the percent of Heterozygous rabbits
asked
Feb 22, 2022
Chemistry
high-school
2
answers
2
votes
46.4k
views
Evaluate 0.3y+y/s when z=5
asked
Nov 9, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
149k
views
What is Islamic civilization
asked
Oct 2, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
166k
views
Your car must have two red stoplights, seen from ______ feet in the daytime, that must come on when the foot brake is pressed. A. 100 B. 200 C. 300 D. 400
asked
Aug 16, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
3
votes
20.6k
views
Have we become less happy in this age of technology?
asked
Jun 11, 2021
English
high-school
1
answer
3
votes
162k
views
The cost of a set of four tires is $192 what is the unit rate for the cost of one tire
asked
Apr 20, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
184k
views
Dan Pawlik is paid a straight commission of $5.75 for each item he sells. Last month he sold 103 items. Find his estimated and exact commissions.
asked
Feb 15, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
201k
views
Terrapins has a bond issue outstanding with nine years remaining to maturity, a coupon rate of 10% with interest paid semi-annually, and a par value of $1,000. If the current market price of the bond issue
asked
Feb 2, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
123k
views
Which linear function has a negative slope, f(x) or g(x)?
asked
Jan 26, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
1.7k
views
What begins but has no end and is the endig to all begins?
asked
Jul 25, 2020
English
middle-school
2
answers
0
votes
138k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org