menu
QAmmunity.org
Answers by Dave Andersen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Dave Andersen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dave Andersen
Filter
User Dave Andersen
Recent activity
All questions
All answers
Competition between species results from a-unlimited resources. b-absence of microclimates. c-limited resources. d-absence of microhabitats.
answered
Sep 26, 2024
Biology
high-school
3
votes
153k
views
9276 25 POTION STATIO TION is the most widely consumed and abused drug in the United Stat Type your answer in the boxes
answered
Jun 19, 2024
English
college
1
vote
77.7k
views
Solve for m.D: D (9x-44) X = (6x+7)
answered
May 10, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
133k
views
When did World War II officially start?
answered
Dec 3, 2023
History
high-school
10
votes
8.0k
views
What opening event adds suspense to the marrow thieves?
answered
Nov 10, 2023
English
college
3
votes
90.4k
views
Find the maximum value of p = 5x+6y subjected to the following constraints
answered
Jul 27, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
17.5k
views
Claudia starts at the nature center and walks 12 mile along a trail to this signpost. How far is the waterfall from the nature center? Part A How can you use fraction strips to represent the distance from
answered
Mar 28, 2023
Mathematics
middle-school
13
votes
45.4k
views
2. State and explain (5) reasons why the Convention People's Party won the 1951 general elections.
answered
Feb 26, 2023
History
college
2
votes
59.4k
views
How does gregor's reaction to his transformation start to change over time of the course of the story
answered
Jan 9, 2023
English
high-school
3
votes
379
views
Decrease 1.25 km by 0.6%
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
158k
views
El artículo 76 de la Constitución y responde: ¿A qué poder del Estado corresponde esta función?
answered
Aug 11, 2022
History
high-school
0
votes
211k
views
7) Sarawong spent half of his weekly allowance on candy. To earn more money his parents let him wash the dog for $6.10. What is his weekly allowance if he ended with $11.40?
answered
Jul 17, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
57.1k
views
Complete the sentences by typing just the verb conjugation in the imperfect tense. Write the sentences in the imperfect tense. Special Characters: á é í ó ú ñ ¿ 1. Todos los días el guerrero se (dormir)
answered
Apr 26, 2022
Spanish
college
1
vote
11.4k
views
7t-(3s - u) for the variables : t = 7 s = 2 u = 1
answered
Apr 12, 2022
Mathematics
high-school
13
votes
191k
views
7t-(3s - u) for the variables : t = 7 s = 2 u = 1
answered
Apr 12, 2022
Mathematics
high-school
13
votes
191k
views
7t-(3s - u) for the variables : t = 7 s = 2 u = 1
answered
Apr 12, 2022
Mathematics
high-school
13
votes
191k
views
A dozen large muffins cost $7.99. How much does each muffin cost?
answered
Mar 21, 2022
Mathematics
college
5
votes
232k
views
- 9 - ( - 4) = i don't know
answered
Mar 20, 2022
Mathematics
college
2
votes
126k
views
−7+( 63/9) i have no clue what this is
answered
Mar 13, 2022
Mathematics
college
9
votes
55.2k
views
Acetic acid and water react to form hydronium cation and acetate anion, like this: HCH3CO2(aq) + H2O(l) → H3O^+ (aq) + CH3CO2^-(aq) Imagine 226. mmol of CH3CO2- are added to a flask containing a mixture
answered
Mar 6, 2022
Chemistry
college
2
votes
32.0k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org