menu
QAmmunity.org
Questions by Darxtar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Darxtar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Darxtar
Filter
User Darxtar
Recent activity
All questions
All answers
Disregarding risk, if money has time value, it is impossible for the future value of a given sum to exceed its present value. a)True b)False
asked
Dec 10, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
35.7k
views
Your class is selling boxes of flower seeds as a fundraiser. The total profit p depends on the amount x that your class charges for each box of seeds. The equation p=-0.5x^(2)+25x-173 models the profit
asked
Jul 23, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
228k
views
¿Cómo se llama la persona que sirve comida en un restaurante? A. niñero B. dependiente C. camarero D. mayordomo
asked
Jul 19, 2024
Spanish
college
2
answers
2
votes
81.9k
views
Why was it so important for Mahmoud to win the prize for “Best Baguette”?
asked
Jul 12, 2024
French
college
1
answer
1
vote
201k
views
Level]> M.12 Solve equations with variables on both sides ZYL Solve for k. 2k = 3k + 4 k www. Submit
asked
Jun 7, 2024
Mathematics
college
1
answer
4
votes
196k
views
6. The tree shook its branches angrily. A) hyperbole C) personification B) metaphor D) onomatopoeia
asked
May 17, 2024
English
high-school
1
answer
0
votes
100k
views
4 sevenths times 3 eights
asked
May 3, 2024
Mathematics
college
2
answers
1
vote
31.3k
views
Describe the gas state of Matter?
asked
Apr 2, 2024
Physics
high-school
1
answer
4
votes
203k
views
How did china react to being imperialized
asked
Mar 10, 2024
History
college
2
answers
1
vote
214k
views
What is the reason for the charter of 1732
asked
Nov 5, 2023
History
college
2
answers
4
votes
133k
views
John and Ariana bought school supplies. John spent $10.60 on 4 notebooks and 5 pens. Ariana spent $8.10 on 3 notebooks and 4 pens. What is the cost of 1 notebook and what is the cost of 1 pen? PLEASE HELP
asked
Jun 28, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
9
votes
98.1k
views
Write a recursive formula for An, the n' th term of the sequence 6, 13, 20, ....
asked
Feb 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
148k
views
What type of programming structure is a named component that stores a single value and can be updated anytime.
asked
Jan 20, 2023
Computers and Technology
high-school
1
answer
4
votes
109k
views
Devin is making a candle by pouring melted wax into a mold in the shape of a square pyramid. Each side of the base of the pyramid is 30 mm and the height of the pyramid is 18 mm. To get the wax for the
asked
Dec 23, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
95.8k
views
Help w one question plz
asked
Nov 11, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
88.1k
views
Answer these questions and number the answers 1-9 please The perimeter of a rhombus is 40. What is the area of the square? If one angle of a parallelogram is 60 degrees, fins the number of degrees in the
asked
Aug 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
91.1k
views
Which planet is the closest to earth?
asked
Jul 12, 2022
Biology
high-school
2
answers
14
votes
73.1k
views
Which is NOT an equation? a x + 14 = 32 b 3 + x c 10 – 2x = 10 + 5x d 12 = 0.5x – 3
asked
Jun 7, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
204k
views
Cb-b; use b = - 3, c = - 1
asked
Mar 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
149k
views
My grandfather die last month, is it transitive or intransitive
asked
Mar 5, 2022
English
college
2
answers
5
votes
58.3k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org