menu
QAmmunity.org
Questions by Darren Evans
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Darren Evans
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Darren Evans
Filter
User Darren Evans
Recent activity
All questions
All answers
This is what it looks like
asked
Nov 23, 2023
English
high-school
1
answer
3
votes
141k
views
Find the area of the figure.
asked
Aug 9, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
103k
views
There are 2 triangles and 4 circles. What is the simplest ratio of triangles to circles?
asked
Aug 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
44.1k
views
Thththththththththththththththt
asked
Jul 10, 2023
Spanish
college
1
answer
1
vote
130k
views
Part 2 - Find the error(s) and solve the problem correctly.
asked
May 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
78.4k
views
Paul's mom gave him $25.00 on Monday morning to use on lunches. At his school, the school lunch costs $1.50, which he bought Monday through Thursday. On Friday, he decided to buy 4 slices of pizza instead
asked
Feb 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
11
votes
91.6k
views
What is the lateral area of the hexagonal pyramid? Round to the nearest square foot.
asked
Nov 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
77.6k
views
Solve the inequality for x. 7x-26<-5(2-3x)
asked
Oct 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
206k
views
Why do I have ADHD? What caused me to have this disorder?
asked
Sep 26, 2022
Health
high-school
1
answer
1
vote
86.4k
views
A particle moving along the x-axis has its velocity described by the function vx =2t2m/s, where t is in s. Its initial position is x0 = 1.3 m at t0 = 0 s
asked
Aug 24, 2022
Physics
high-school
1
answer
0
votes
35.3k
views
Breonna creates 4 diagrams to show the relationship among triangles. Which diagram best organizes triangles by their properties?
asked
Aug 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
22
votes
200k
views
A 2-quart carton of non-dairy creamer costs $2.24. What is the price per cup?
asked
Jul 13, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
41.8k
views
How many what type and find the root for f( x ) = x^4 + 21^2 − 100
asked
Jul 9, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
172k
views
The circumference of a circle is 6.908 kilometers. what is the circles diameter?
asked
Jun 24, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
37.5k
views
Claire owns a local bakery and sells boxes of muffins. Each box contains 6 muffins. If she sells 7 boxes of muffins by closing time on Thursday, how many muffins did she make to fill all the boxes that
asked
Dec 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
129k
views
What is antonys one request of the conspirators regarding Caesar’s body?
asked
Dec 10, 2021
English
college
1
answer
0
votes
38.4k
views
What is significant about Louisiana’s swamps and marshes? Check all that apply. They make up the most fragile and valuable wetlands in the US. They create a natural barrier around the city of New Orleans.
asked
Feb 20, 2021
History
high-school
2
answers
1
vote
166k
views
Parents who disguise hostility toward their children by becoming overly protective of them are very likely using the defense mechanism of
asked
Dec 9, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
33.7k
views
In 2008, the required reserve ratio for a bank's first $9.3 million in checking account deposits was zero. It was 3 percent on deposits between $9.3 million and $43.9 million, and 10 percent on deposits
asked
May 4, 2020
Business
high-school
1
answer
2
votes
38.0k
views
A golf driving range has small buckets of golf balls for $6 each and medium buckets of golf balls for $8 each. One day, golfers use 27 small buckets and some medium buckets for a total cost of $626. Write
asked
Apr 1, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
231k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org