menu
QAmmunity.org
Answers by Dan Powley
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Dan Powley
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dan Powley
Filter
User Dan Powley
Recent activity
All questions
All answers
Most of the energy absorbed by a plant is _____.
answered
Oct 12, 2021
Chemistry
high-school
6
votes
87.4k
views
Which is a perfect square? o 20 21 ооо
answered
Oct 1, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
21.7k
views
At a high school science fair, Connor won first place for his replica of the Golden Gate Bridge. Connor liked the project so much, he now wants to design bridges as a career. Which will best position Connor
answered
Sep 21, 2021
Engineering
high-school
5
votes
86.2k
views
A typical adult has an average IQ score of 105 with a standard deviation of 20. If 20 randomly selected adults are given an IQ test, what is the probability that the sample mean scores will be between
answered
Aug 29, 2021
Mathematics
college
5
votes
38.3k
views
Solve the equation using square roots. (x+2)^(2) = 36
answered
Jun 14, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
193k
views
A box with 3 pounds of chocolate costs $54. what is the unit rate per pound HELP ME PLEASE ASAP
answered
Jun 1, 2021
Mathematics
college
5
votes
227k
views
The website that was the primary catalyst for growing electronic government, and is the official U.S. gateway to all government information? a. Government.gov b. TheUnitedStatesofAmerica.org c. TheWhiteHouse.
answered
May 15, 2021
Business
college
4
votes
228k
views
Standahl Air uses two measures of activity, flights and passengers, in the cost formulas in its budgets and performance reports. The cost formula for plane operating costs is $41,490 per month plus $2,
answered
May 14, 2021
Business
college
2
votes
43.3k
views
Write a thesis statement for your argumentative paper based on the prompt: What can we do to improve society? HELP PLEASE ITS DUE IN AN HOUR :((
answered
Jan 30, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
4
votes
24.9k
views
THIS QUESTION IS WORTH BIG BUCKS! In Dr.Jonanthan Swift's essay "A Modest Proposal", he writes a satire on hunger in Ireland. Write some funny ideas similar to "A Modest Proposal" and some funny solutions.
answered
Nov 3, 2020
English
middle-school
4
votes
55.6k
views
Un patinador recorre un parque de 7.2 km de largo a una velocidad de 5 m/s ?cuantas horas duro su recorrido?
answered
Apr 18, 2020
Physics
high-school
5
votes
11.5k
views
What does vegan mean? 99 POINTS!!!
answered
Mar 29, 2020
Health
middle-school
3
votes
189k
views
What happens to an ionic compound when it is dissolved in water? A Liquid crystals are formed. B The ions separate and conduct electricity. C The ions combine and conduct electricity. D The electrons are
answered
Aug 24, 2019
Physics
middle-school
2
votes
107k
views
Josie has $80. Addie has $60. In how many months will they both have the same amount of money if Josie saves $30 per month and Addie saves $40?
answered
Aug 23, 2019
Mathematics
college
6
votes
91.6k
views
Ich singe gern. _______ du gern? Singst Singen Singe Singt
answered
Jun 24, 2019
German
middle-school
5
votes
85.7k
views
Which problems are associated with sickle-cell anemia? immune system oxygen respiration blood circulation blood clotting malaria?
answered
May 20, 2019
Health
high-school
3
votes
70.7k
views
8. What is another word with nearly the same meaning as distorted as used in this sentence? The old mirror distorted my reflection. (1 point) enhanced enlarged tolerated twisted 9. The word condemnation
answered
Apr 24, 2019
History
high-school
1
vote
75.1k
views
Many external costs occur because a. people do not pay the true cost of using a resource. b. companies do not pay the market price for natural resources. c. people do not pay the private cost of using
answered
Feb 26, 2019
Business
college
5
votes
133k
views
The___ in sonata-allegro form is an optional ending in the tonic key.
answered
Aug 10, 2018
Arts
high-school
5
votes
108k
views
What is the value of X? Remember to show calculations and formulas used for credit.
answered
Aug 6, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
39.4k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org