menu
QAmmunity.org
Recent activity by Damiano Stoffie
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Damiano Stoffie
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Damiano Stoffie
Filter
User Damiano Stoffie
Recent activity
All questions
All answers
Which term is used for the tip of a pyramid in the kidney? a) Apex b) Base c) Vertex d) Summit
answered
Jul 26, 2024
Health
high-school
1
answer
126k
views
What is meant by the term biocidal? A relationship where both organisms benefits from the relationship An organism intended to destroy, deter, render harmless, or exert a controlling effect on another
answered
May 15, 2024
Biology
college
1
answer
223k
views
−n + (−3) + 3n + 5 please help its due tmrw
answered
May 9, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
42.7k
views
If a licensee has ceased performing cosmetology, the license may be placed in __________. Option 1: Dormancy Option 2: Suspension Option 3: Abeyance Option 4: Inactivity
answered
Feb 8, 2024
Law
college
1
answer
3.1k
views
Mycoplasma pneumoniae, lacking a cell wall, is immune to beta-lactam antibiotics like penicillins, which target the peptidoglycan of bacterial cell walls. Consequently, macrolides are commonly used to
answered
Jan 27, 2024
Biology
high-school
1
answer
192k
views
Lol im struggling so im putting these at higher points In 2014, the city of Flint, Michigan, was low on funds. To cut costs, local government leaders decided to stop getting treated water from Detroit’s
answered
Jan 2, 2024
Law
high-school
2
answers
112k
views
Disruptions in conscious awareness and sense of identity are most characteristic of
asked
Dec 14, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
74.8k
views
Engineers must consider the breadths of male heads when designing helmets. The company researchers have determined that the population of potential clientele have head breadths that are normally distributed
asked
Nov 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
210k
views
The national government gets its authority from the american people through the Declaration of Independence True of False
asked
Oct 14, 2023
History
high-school
1
answer
162k
views
How would I write the times... 02:15 (after 2), 01:15 (after 1), 08:45 (before 9), 03:00, 11:55 (before noon) in Spanish?
answered
Jun 25, 2023
Spanish
high-school
2
answers
89.6k
views
A fertilizer covers 2/3 square foot in 1/4 hour. the unit rate is ___ square feet per hour.
answered
Jun 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
37.3k
views
If on a scale drawing 15 ft are represented by 10 in then a scale of 1/10 in represents how many ft
asked
May 22, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
75.1k
views
I have a feeling it is A? am i right? Fill in the blank with the correct verb form of "to be". "Nosotros no herviosos!" A. Estamos B. Somos C. Están
asked
Apr 6, 2023
Spanish
high-school
2
answers
169k
views
A survey was given asking whether they watch movies at home from Netflix, Redbox, or a video store.Use the results to determine how many people use Redbox.60 only use Netflix64 only use Redbox24 only use
asked
Feb 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
192k
views
Two chemicals are mixed together and a gas is produced. * chemical change physical change
answered
Dec 26, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
125k
views
Please help 22 points
answered
Nov 19, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
172k
views
Find the absolute value of 35
answered
Aug 21, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
134k
views
Which of the following expressions are meaningful? Which are meaningless? Explain. (a) (a · b) · c (a · b) · c has ---Select--- because it is the dot product of ---Select--- . (b) (a · b)c (a · b)c has
asked
Aug 5, 2022
Mathematics
college
1
answer
185k
views
A mathematics class consists of 55 boys and 65 girls .what is the ratio of girls to the total numbers of students? * 11:13 13:11 13:24 11:24
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
6.3k
views
Giselle pays $2.70 for 10 pounds of apples at the farmer's market. Torrey pays $4.05 for 15 pounds of apples at the farmer's market. What is the unit cost for apples at the farmer's market?
answered
Jun 29, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
10.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org